BMW E46 M3 s výměnou V10 dostane divoké záhlaví 10 v 1


Zatímco auto bylo původně postaveno jako driftové auto ve stylu ulice s S85 V10 z E60 BMW M5, po svém debutu zůstalo nějakou dobu nepoužívané. Nedávno britský drift-and-performance obchod Driftworks začal na svém kanálu YouTube dokumentovat restaurování a modernizaci vozu poté, co jej přivedl zpět z mrtvých. Právě před dvěma lety bylo kupé poškozeno a zchátralé. Dnes je plně obnoven a má sadu vlastních hlaviček od výrobce výfuků Celeritech.

Myšlenkou podobných hlavičkářů je poskytnout extra výkon tím, že motoru pomůžete pohltit vlastní výfukové plyny. Jsou-li správně navrženy, měly by sběrače využívat pulsů probíhajících ve výfukovém potrubí k efektivnímu odsávání plynů ze sousední sběrné trubky. Samozřejmě, věda jde mnohem hlouběji, ale je tu také další efekt, který vyplývá z designu hlavice: Naprosto jedinečný tón výfuku.

Protože jsou pulsy účinně vyrovnány, zvuk motoru je zcela odlišný. Zejména lichá střelba a podivně znějící S85 se stává mnohem výš a hladší než dříve. Pokud jde o výkon, Driftworks ještě nezdokonalil auto hlavičkami, ale vsadil bych se, že větší výkon nikdy nebyl cílem. Všechno to bylo o stylu a zvuku. A hlavičky vypadají jako skutečný svazek hadů. Za hlavičkami se nachází takzvaný pětivýstupový výfuk, který využívá koncovky sériového čtyřválce E46 M3 s možností otevřeného výfuku.

Slyšet V10 při plném chatu bude zážitek. Ale zatím si vychutnejte absurdní pohled na hlavičky a nějaké lehké otáčky pro odpolední zábavu.


Autorkou tohoto článku je: Redaktorka Karel Mašek
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com a freepik.com

Zdroj: caranddriver.com