Podívejte se, jak diesel-elektrický náklaďák Edison táhne tank z druhé světové války jakoby nic


Pokud se zajímáte o návěsy natolik, abyste klikli na tento blog, možná vás už elektromobily unavují. Nebo, pokud vám na elektromobilech záleží natolik, abyste klikli na tento blog, možná vás už nudí velké dieselové soupravy. Ať tak či onak, existuje nová kanadská společnost s názvem Edison, která staví svého vlastního dříče na baterie hodně odlišně od Tesly. Jeho kola jsou poháněna výhradně elektromotory, ale pod kapotou je 9,3litrový diesel Caterpillar, který udržuje baterie nabité a přívěs se pohybuje. Je to docela chytré a jak můžete vidět zde, prototyp se bez problému může pohybovat o 100 000 liber.

Na internetu se neustále diskutuje o tom, zda se jedná o elektrický náklaďák nebo hybrid, ale já tu nejsem, abych to řešil. Místo toho se zaměřme jen na základy. Spoluzakladatelé Edisonu, Chace Barber a Eric Little, si Teslu Semi skutečně objednali v roce 2017, ale po čtyřech letech čekání se rozhodli postavit svůj vlastní odolný stroj pro těžký provoz. I když se také živí výměnou elektrifikovaných pohonných jednotek za ojeté nákladní vozy, Edison L-Series je účtován jako jejich vlajkový produkt.

Poškrábaný návěs bude nabízen ve dvou specifikacích – L500, která má dvě hnací nápravy, a L750, která má tři. Výkon se zvyšuje s každou hnací nápravou, takže základní vůz nabízí 670 koňských sil, zatímco špičkový pes 1005 koní. Motor Caterpillar pohání generátor Danfoss T2000, který posílá střídavou šťávu do invertorů, které jsou namontovány za kabinou ve stojanu na bolest hlavy. Odtud proudí stejnosměrný proud do motorů s přímým pohonem na každé zadní nápravě.

Baterie standardní úrovně nabízí kapacitu 175 kilowatthodin, zatímco zvýšení poskytuje 280 kilowatthodin. Bez ohledu na to, co si vyberete, obrovská elektrická deska jezdí na vzduchovém odpružení a nabíjí se podle potřeby z generátoru. Podívejte se, dieselový motor pracuje při konstantních otáčkách, když je zapnutý, takže spotřeba paliva je konzistentní a přímo nekoreluje s potřebou výkonu.

Barber a Little jsou zjevně chytřejší než průměrný Joe, pokud jde o systémy pohonu. Postoupili do fáze funkčního prototypu v podstatě během chvilky a získává si respekt kamioňáků, kteří vidí nápisy na zdi, ale ještě nejsou připraveni zcela spoléhat na baterie. Dvojice chápe důležitost jednoduchosti a dokonce plánuje zahrnout seznam dílů s každým nákladním vozidlem, které bude zobrazovat každý komponent spolu s odpovídajícím číslem dílu. A co víc, používají hardware Grade 8, který lze otáčet klíčem, spíše než huck šrouby, k jejichž odstranění potřebujete svítilnu. Obslužnost je klíčová.

Nejnovější video YouTube společnosti Deboss Garage, které ukazuje, jak L500 táhne tank Sherman po celém pozemku, má mnoho lidí. Můžete vidět údaj „100 580“, který bliká na obrazovce váhy, což dokazuje, že nejde o žádné lehké zatížení. Edison uvádí GVWR 143 300+ liber (65 000 kg), takže teoreticky je stále kam jít.

Edison je chce prodávat pro všechny druhy použití, jak na dálnici, tak v terénu. Právě teď se zdá, že protokolování je nejrelevantnějším případem použití pro potenciální zákazníky v rodné Kanadě výrobce. V plánu je nabídnout jim možnosti dvojitého a trojitého řízení a také elektronickou nápravu s posilovačem, tedy pohon osmi kol.

Jsem nadšený, až uvidím, kam to půjde, protože v tuto chvíli není infrastruktura Severní Ameriky připravena na flotily elektrických návěsů. Do té doby to vypadá jako perfektní střední cesta, a jak se situace nabíjení zlepšuje, Edison plánuje prodávat také zcela elektrické soupravy.


Autorkou tohoto článku je: Redaktorka Karel Mašek
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com a freepik.com

Zdroj: caranddriver.com