Upravit vůz Red Bull F1 na driftovací stroj je mnohem těžší, než to zní


Vůz Formule 1 je účelové vozidlo s extrémně krátkým seznamem možných použití. Není navržen tak, aby byl nejrychlejším vozem v přímém směru; to je top Fuel dragster. Není navržen tak, aby byl nejrychlejší na oválu; to je závodník IndyCar. A i když s ním lze jezdit za mokra, jeho vlastní křehkost – a nemluvě o extrémně nízké světlé výšce – jej činí nepoužitelným mimo silniční trať světové třídy. Situaci ještě zhoršuje skutečnost, že vozy F1 zdaleka nejsou stroje typu plug-and-play, které vyžadují spoustu počítačů a inženýrů, aby nastartovali motor.

Radikálně smýšlejícím lidem z Red Bullu se však v průběhu let podařilo vyladit vozy F1 tak, aby jezdily všude od heliportů mrakodrapů po zamrzlá jezera a dokonce i floridské Everglades, čímž se vzepřely jejich velmi jednoúčelové povaze. Ale jak přesně to dělají?

Nedávno jsem se setkal s australskou superstar F1 Danielem Ricciardem a manažerem týmu Red Bull Racing Tonym Burrowsem, abych zjistil, co je potřeba k běhu. a řídit vůz F1 v ulicích.

Z Monaka do města hudby

Arzenál pro Red Bull Showrun Nashville sestával z upraveného RB7 z roku 2011 s ječícím motorem V8 (před hybridní éra), který plně zotavený Ricciardo použil k vytvoření dostatečného množství kouře z pneumatik, aby pohltil stovky country barů a tisíce fanoušků lemujících světoznámá Broadway Street. Důležitější však je, že to znamenalo návrat Honey Badgera do kokpitu vozu F1 poté, co si vážně poranil ruku při havárii na Velké ceně Holandska v srpnu.

Nyní přivézt vůz F1 – nebo dva – na tato poněkud odlehlá místa (v tom smyslu, že jsou daleko od závodních tratí světové třídy) není snadný úkol a vyžaduje spoustu logistické práce.

„Je nás 12 v týmu odpovědném za přepravu dvou RB17 po celém světě,“ řekl Burrows. Jízda. „Jsou tu dva motoroví inženýři, dva systémoví inženýři, mechanici, management, marketing a tak dále. V továrně v Milton Keynes máme vlastní práci u závodního týmu, ale se zákazem testování se ocitáme v mnoha více času, takže budeme požádáni, abychom šli ven a pobavili se.“

Konstruktéři a inženýři Red Bull F1 tráví téměř každou bdělou hodinu optimalizací svých závodních vozů tak, aby jela co nejrychleji, bezpečně a efektivně po závodních tratích sezóny. Vzhledem k tomu, že většina závodů F1 se koná každý rok přibližně ve stejnou dobu, týmy vytvářejí obrovské paměti historických výkonů, které jim pomáhají vyladit jejich vozy. Můžete vidět, jak náhodně se objevit na parkovišti United Center v Chicagu nebo v ulicích centra Nashvillu – v místech, kde jen velmi málo lidí vědělo, že F1 vůbec existuje až do nedávné exploze tohoto sportu – by bylo extrémně neortodoxní.

„Největší výzva na každém Showrunu souvisí s povrchem vozovky, takže čím hladší silnice, tím lepší bude show, protože můžeme jet rychleji a máme nad autem mnohem větší kontrolu,“ řekl Burrows. „Na silnicích ve špatném stavu je auto při přejíždění povrchu mírně mimo kontrolu, takže musíme držet nízkou rychlost.

„Bezpečnost je samozřejmě prvořadá, takže pomáhá, když je trať co nejširší, abychom mohli bezpečně dělat naši věc. Někdy, když jedete místy a je to tak úzké, nemáte pocit, že byste mohli něco dělat. Tohle je skvělá trať tady v Nashville s několika velkými prostory a velkými křižovatkami, kde se můžeme opravdu předvést,“ dodal.

Také jezdci obvykle závodí na mnoha stejných tratích od velmi mladého věku, protože juniorské závodní série obvykle navštěvují stejná místa jako větší série. To znamená, že se nestává příliš často, aby se řidiči museli učit úplně nové tratě. I jako veterán tohoto sportu musí Ricciardo stále přizpůsobit své myšlení, vidění a reflexy řízení v tak jedinečném prostředí, jako je Broadway Street.

„Vždycky se bojím, že prostor pro koblihy je super úzký, takže si vždycky říkám ‚Uhhhhh!“ Ale tento prostor byl docela velkorysý a měli jsme spoustu místa,“ řekl Ricciardo Jízda. „V některých oblastech bylo trochu vody, takže to trochu klouzalo, ale bylo to v pořádku. Víte, není to o tom jet super rychle – pokud dokážeme vytvořit nějaký hluk a trochu kouře, lidé jsou docela šťastní. Jakmile Udělejte první sadu koblih, budete se cítit trochu uvolněněji.“

Zatímco Ricciardo a Burrows ráno v den představení analyzovali povrch ulice, aby identifikovali potenciální nebezpečí, jako jsou hluboké vyjeté koleje nebo příliš velké výmoly, Ricciardo měl po ruce jiný důležitější problém – doslova.

„Usoudil jsem, že Nashville je dobrý způsob, jak se zahřát, protože Austin byl vždy cílem návratu [after the crash at Zandvoort],“ řekl Ricciardo. „Rád bych se vrátil dříve, ale chvíli jsem věděl, že tento Showrun je naplánován, takže jsem si říkal, dobře, možná bude Nashville dobrou příležitostí usednout za volant a získat dobrý pocit. pro ruku.

„Týden předtím jsem udělal trochu simulátoru a bylo to docela dobré, takže ano, teď se cítíte dobře. Samozřejmě, koblihy jsou o něco jednodušší [and didn’t have to practice those in the simulator] ale pořád je tu únava. Tohle byla ještě pěkná rozcvička.“

Showrun Mods

Poté, co jsem viděl RB7 – kdysi pilotovaný Sebastianem Vettelem a Markem Webberem během sezóny 2011 (dva roky před nechvalně známým fiaskem „Multi 21“) – jak dělá svou věc v Chicagu a později v Nashvillu, bylo zřejmé, že žádný vůz F1 není navržen. udělat toto. Ve světě, kde jsou díly pro vozy F1 vyráběny s chirurgickou přesností za extrémně přísných podmínek, je téměř svatokrádež vymlácení opouštějícího denního světla z vozu, abyste vyvolali jásot davu –téměř.

„Tomu autu se to moc nelíbí,“ smál se Burrows. „Je navrženo pro jízdu na plochých závodních tratích kulečníkového stolu, takže poskakování přes průlezy a hrboly a příkopy vykopané v asfaltu se mu moc nelíbí. Auto je v pořádku, pokud můžeme vyladit odpružení a světlou výšku.“ dostat ho dostatečně daleko od země, aby se nerozbil o asfalt.“

Podle Burrowse je cestovní RB7 asi z 90 % identický s tím, když dokončil svůj poslední oficiální závod F1, i když bylo provedeno několik úprav, aby sám nemrštil granátem.

Ze všeho, co se děje na těchto pouličních běhech, jsou to právě nekonečné koblihy, které dělají show tím, čím je. Je to typ věcí, kterých nemůžete být svědky nikde jinde. I to je však to, co auto bije. Teplo generované motorem a dalšími součástmi je dále umocněno monumentálním nedostatkem proudění vzduchu v autě kvůli krátkým dojezdovým vzdálenostem. Recept na katastrofu bez patřičných opatření.

„Největší úprava, kterou na autě děláme, souvisí s chlazením,“ vysvětlil Burrows. „Vnitřnosti vozu F1 jsou navrženy tak, aby byly chlazeny rychlostí přibližně 200 mil za hodinu – to je efektivní rychlost chlazení vozu. Pod touto rychlostí se věci ochlazují méně efektivně, zejména jízda po ulicích, které jsou jen 200 nebo 300 metrů dlouhé. Věci se zahřívají.“ a auto nestihne vychladnout.

„Do těchto vozů montujeme ventilátory, které jsou neustále v chodu a vhánějí vzduch do horní části chladičů. Jsou připevněny k podvozku a připojeny k zapalování, takže se spustí, když auto zapálí. s klecemi na suchý led, které pomáhají ventilátorům nasávat zmrzlý kyslík [via sidepod air intake] a foukejte to do chladičů, aby motor zůstal chladný,“ dodal. „To opravdu pomáhá udržet motor v chladu, zvláště když auto dělá koblihy, protože při pohybu v kruzích nedochází k žádnému pohybu vpřed. Musíš pořád odněkud přitahovat vzduch.“

Další oblasti, jako je vyvážení brzd, jsou také upraveny tak, aby pomohly vozu provádět jeho triky. Složitější je však práce na převodovce, aby se zajistilo, že spojka, vnitřní ozubená kola, těsnění a další součásti vydrží.

„Vyvážení brzd je nastaveno hodně dopředu, aby se přišpendlila přední kola, zatímco zadní se uvolňují a dělají koblihy,“ řekl Burrows. „Hodně spojek pálíme hlavně kvůli koblihám. Při dělání koblih řidič neustále tahá [steering-wheel-mounted] spojku a vypínání a také při pokusu zpomalit auto. Tento RB7 pojede rychlostí 60 mph na první rychlostní stupeň, aniž by se dotkl plynu, takže neustále stahujete spojku a přitom brzdíte, abyste zpomalili. Vozy Formule 1 to nemají rády – normálně se v závodě dotknete spojky, když vyjíždíte z garáže a když startujete, a už se spojky nikdy nedotknete.“

Mainstream v Americe

F1 sleduji asi tři desetiletí a nikdy jsem si nemyslel, že uvidím vůz F1, jak trhá stejné ulice města Nashvillu, kde jsou normou autobusy bez střechy s opilými návštěvníky párty. Ano, Netflix skutečně strčil Ameriku F1 do krku, ale vrchol motoristického sportu je nyní v USA mainstreamovým sportem. Nemusí mít stejné televizní hodnocení jako míčové sporty, ale lidé vědí, co to je, a znají hlavní hráče. Sakra, zaslechl jsem, jak vedle mě stojí místní z Nashvillu a mluví se svými přáteli o tom, jak se Ford a Cadillac připojují ke sportu. To je obrovské.

Pokud jde o tým Heritage, který pořádá tyto neuvěřitelné show, jako další jede do Sin City. Zahajovací listopadová Grand Prix Las Vegas F1 jim poskytuje jedinečnou příležitost zajet si na ušním piercingu RB7 pro to, co bude jistě obrovské publikum. Ať už se potloukáte na ulicích, na tribunách nebo na energetické stanici Red Bull Hozhaus za 13 000 dolarů, není nic jiného než vidět vůz F1 s podsvícenými světly trhajícími gumu na uzavřených veřejných komunikacích.


Autorkou tohoto článku je: Redaktorka Karel Mašek
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com a freepik.com

Zdroj: caranddriver.com