Proč má elektrický snímač Ram 1500 Ramcharger prodlužovač dosahu V6


Ram stáhl kryty ze svého elektrického půltunového nákladního vozu Ram 1500 REV v dubnu. Sliboval velký výkon: 654 koní a 620 liber-stop točivého momentu, stejně jako velký dojezd na 500 mil. Současně bylo oznámeno, že za ním bude následovat další elektrický nákladní vůz s benzinovým prodlužovačem dojezdu a pravděpodobně pojede mezi zastávkami ještě dále. Vstupte do Ramchargeru, 690 mil EV, které se nabíjí z 3,6litrového Pentastar V6.

Benzinový motor není nijak spojen s koly. Místo toho pohání 130kilowattový generátor, který posílá elektřinu do předních a zadních hnacích modulů kamionu. Každý z modulů obsahuje měnič, převodovku a motor pro roztočení kol. Výkon je působivý na 663 koní a 615 lb-ft točivého momentu, ale žádný nepochází z V6.

Nejsem si jistý, jakou elektrárnu jsem očekával, že to bude, ale nebylo to ono. Chci říct, je to základní motor pro běžný náklaďák pouze na plyn. Možná měli obavy, co by lidé řekli, kdyby pod kapotu strčili čtyřválec. Macho značka Ram by pravděpodobně použila V8 před něčím takovým drobným.

Přemýšlejte o tom trochu hlouběji a zjistíte, že je to nejlogičtější možnost. Nemusí to být zrovna nejsilnější motor. Protože jede v konstantních relativně nízkých otáčkách, turbodmychadlo by bylo na škodu. Je také mnohem jednodušší použít stávající motor, než vyvinout zcela nový, jako to udělala Mazda s rotačním v MX-30.

Zde také vstupuje do hry obchodní logika. Stellantis používá Pentastar V6 v mnoha aplikacích, od běžného Ram 1500 po Jeep Wrangler, Gladiator, Grand Cherokee a mnoho dalších. Proč navrhovat něco jiného, ​​když tyto věci prakticky rostou na stromech? 3,6litr je v provozu od roku 2010. Ram ví, že to jde.

 

Vzhledem k tomu, že motor je v této aplikaci málo namáhán a v podstatě každá součást dělá méně, pravděpodobně také dlouho vydrží.

„Je zřejmé, že model použití je jiný než plug-in [hybrid]“Vysvětlil Joe Tolkacz, hlavní inženýr pohonu pro Ramcharger. „Není zde žádné mechanické spojení s převodovkou, takže tam nedochází ke ztrátám. Díky tomu nemáte některé doplňkové díly jako prachovky pro převodovku. Vyndali jsme startér, protože to nepotřebujete. Můžeme použít generátor ke spuštění motoru.“

Stručně řečeno, Ramcharger používá velký V6, protože je to nejlepší dostupná volba právě teď. Vzhledem k tomu, že se technologie baterií a infrastruktura zdokonalují, možná už po tomto desetiletí nebude potřeba, aby nákladní automobil jako tento existoval. Pokud je to tak, nemá smysl znovu vynalézat kolo.

 


Autorkou tohoto článku je: Redaktorka Karel Mašek
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com a freepik.com

Zdroj: caranddriver.com