Není to jen skládací koloběžka, je to přítel


Nemyslím si, že by existoval předmět, který by se setkal s univerzálnějším obdivem než Honda Motocompacto. Možná starší modely iPhone? Ať tak či onak, nestává se to často. Nové Motocompacto je Motocompo z 80. let, ale elektrický. Jeho estetika mě nutí ho štípnout do tváří a nechat ho, aby si hrál s jeho ostatními skútrovými přáteli, a nejsem si jistý, že do jednoho skládacího balíčku vejdete mnohem více výher. Motocompacto je nejen neuvěřitelný skútr, ale myslím, že se stane kulturním fenoménem.

Když každá jiná forma elektrické mobility vypadá jako asfaltové zvratky a při jízdě na ní vypadáte udiveně, Motocompacto má rozmar a hluboce neseriózní charakter. Je to radostný, stylový předmět. Prosí vás, abyste se příliš neohlíželi na jeho dojezd a maximální rychlost ve srovnání se skútry s podobnou cenou s jeho rozkošným kyklopským okem a vesele blikajícím denním světlem.

Specifikace Honda Motocompacto 2024  
Základní cena: 995 dolarů
Pohonné ústrojí: Motor s permanentním magnetem s přímým pohonem | Lithium-iontová baterie 6,8 Ah
Výkon: 0,66 koňských sil, 490 wattů
Točivý moment: 11,8 lb-ft
Počet míst k sezení: 1
Maximální rychlost: 15 mph
Akcelerace: 0-15 mph za 7 sekund
Pohotovostní hmotnost: 41,3 libry
Rozsah: 12 mil za 3,5 hodiny nabíjení
Rychlý odběr: Praktické, snadné a zábavné řešení na poslední míli, které lze donekonečna personalizovat. Stačí přidat lepší sedadlo.
Skóre: 9,5/10

Základy

To, co vidíte, je to, co dostanete: Elektrický skútr Honda za 995 dolarů, který dokáže ujet 12 mil na jedno nabití, zrychlit na 15 mil za hodinu za sedm sekund a složit do 41liberového kufru určeného pro váš průměrný kufr. Není tak neobvyklé, že to Honda vyrábí, protože její historie začala motocyklem a podobnou věc už jednou udělala s Motocompo.

Hlavní inspirací pro Motocompacto byl Motocompo. Motocompo se stalo kulturním fenoménem díky svému vzhledu, skutečnosti, že se skládalo do úhledné kostky, a jeho relativní vzácnosti. Ve skutečnosti se nikdy neprodával jako samostatný produkt. Motocompo byste mohli získat pouze tehdy, pokud ano taky koupil určité vozy Honda a zaškrtl políčko možnosti. To bylo vážně omezeno tím, že šlo o motocykl na plyn, což znamenalo, že byl těžký kolem 100 liber, a Honda musela speciálně navrhnout auta, aby se do něj vešla. Ale přetrvala jako ikona vzácného okamžiku, kdy Honda byla hloupější a méně seriózní strojírenská společnost.

Motocompacto je skutečným nástupcem Motocompa. Honda si s touto myšlenkou pohrávala několik desetiletí, naposledy s Motor Compo z roku 2011, ale až dosud nikdy nevydala skutečné pokračování. Motocompacto je tedy ultimativní verzí toho, čím Motocompo mělo být: Skutečně lehký skládací motocykl, který dostal majitele od jejich aut až k jejich prahu.

Motocompacto váží pouhých 41 liber a je dostatečně lehký, aby ho mohl nést téměř kdokoli. Skládá se do úhledného malého obdélníku s pevným popruhem pro přenášení značky Honda a několika úchyty, což usnadňuje manévrování a balení do az kufrů a hatchbacků. Ve složeném stavu je menší než většina elektrických skútrů a motocyklů, což znamená, že se vejde na více míst. Měří pouhých 29,2 palce na délku, 3,7 palce do hloubky a 21,1 palce na výšku ve složeném stavu.

Vše řečeno a hotovo, ostřílený veterán Motocompacto dokáže kolo složit a rozložit asi za 30 sekund v sedmi krocích. Když je rozložená, má hlubokou odkládací plochu, kam se běžně ukládají řídítka, což má dostatek místa pro vysokoškolskou učebnici nebo 12-balíček v závislosti na vašem vysokoškolském životním stylu. Když jsem zmínil 12-pack, zástupce Hondy chytře upozornil, že Motocompacto pojme i led díky zabudovanému odtoku. Už to nebude lepší, lidi.

Jako správná Honda má také pohon předních kol. Přední kolo nemá žádné fyzické brzdy, ke zpomalení předního kola se používá pouze brzdění motorem, zatímco pro zadní se používá bubnová brzda. Toto uspořádání umožňuje hektické přední vyhoření a extra cool brzdové skluzavky ve stylu BMX, další geniální inovace. Nemá však žádnou formu odpružení a používá pneumatiky z plné pryže.

To je něco, na co jsem přišel poměrně rychle, když mi Honda umožnila jet na Motocompacto v jeho nedotčeném kampusu Torrance v Kalifornii. Opravdu divoké prase.

Zážitek z jízdy

Posadil jsem se na jeho mírně tvrdé sedadlo a palcem jsem sáhl na kožené rukojeti baseballových rukavic. Nejen, že jsem byl pilotem malého elektrického motocyklu, ale měl jsem nyní pod kontrolou svůj osud a hněv, který jsem se chystal vyvolat na cvrlikání ptáků a zelená pole amerického ústředí Hondy.

To je něco, co bych řekl, kdybych byl motocyklový novinář nebo tak něco. Ne, jsem automobilový novinář, ale vážně, Motocompacto inspirovalo hlubokou radost u všech lidí v okruhu pěti stop. Jako by to mělo zářivé štěstí, které lidi přimělo zastavit se, ukázat a jít awwwwwwwww.

Od chvíle, kdy jsem vyrazil na prohlídku kampusu, jsem se nemohl přestat usmívat. Byl to nádherný, okouzlující stroj, který nejen že přijal svou roli společníka, ale s chutí se jí zhostil. Ano, nedostatek odpružení a skutečných pneumatik způsobily, že kvalita jízdy byla pěkně drsná a tvrdé sedlo způsobilo docela otupělý zadek za asi 15 minut jízdy. Ale spíše než pocit nedokončení nebo špatného, ​​to bylo jen jako návrat k základům. Návrat k jednoduché dopravě.

Malé pneumatiky a vysoké těžiště (díky tomu, že jezdec má v průměru více než trojnásobek hmotnosti Motocompacto) zajišťují zážitek z jízdy, který se nepodobá ničemu jinému, co jsem zkoušel. Navzdory malému množství koleček na předních kolech je při své maximální rychlosti 15 dostatečně stabilní a manévrování je z velké části dokončeno s hmotností vašeho vlastního těla. Klíčem je opřít se a zatížit kolíky. Zadní brzdy mají dlouhý, progresivní zátah, díky čemuž je nanejvýš snadné se vyhnout zablokování, zatímco plyn je progresivní a podobně snadný.

Jakmile tento rebel Motocompacto dostatečně prozkoumal areál Hondy, nechal jsem se na malé kuželové dráze, kde nastal chaos. Během pěti minut jsem střemhlav bombardoval tři zatáčky na hřišti, převracel kužely a chechtal se.

Takže ano, Motocompacto jezdí drsně a mohlo by se mu hodit lepší sedadlo. Ale je to roztomilé a malé. Navíc by bylo snadné opravit situaci se sedadlem.

Hodnota a verdikt

Tady je dohoda: Motocompacto není skútr. Je to přítel. A prakticky vzato je Motocompacto trochu předražené na rychlost a dojezd, který dostanete. Jakýkoli počet e-skútrů a e-kol v hodnotě 1 000 $ vám umožní 40 mil a 20 mph. Ale Motocompacto jsou dvě věci, kterými nikdo jiný není:

  • Je malý a extrémně přenosný
  • To je hodně dobrý

Podívejte, každý, kdo jezdí na e-koloběžce, vypadá jako blázen. Já pravidla nevytvářím. Je to jako ukázat se na srazu aut v Camry. Ale Motocompacto je specializovaný předmět, který znamená vynikající chuť. Je to věc, kterou by módní člověk použil k ranní kávě. Je odzbrojující a roztomilý a říká hezké věci o svém jezdci.

Za cenu 995 dolarů je to od Hondy dobře odvedená práce. Je to neobvyklý produkt od sériově obvyklé společnosti, který křičí funky a divně, jde dostatečně daleko a dostatečně rychle na nabití a nacpe se do téměř každého auta této strany Miaty. Sečteno a podtrženo: Kdo se chce připojit k mému gangu Motocompacto?


Autorkou tohoto článku je: Redaktorka Karel Mašek
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com a freepik.com

Zdroj: caranddriver.com