Závod F1 v Las Vegas nezačal zrovna moc dobře


Touto dobou by mělo celé pole vozů Formule 1 absolvovat první trať úvodní Velké ceny Las Vegas F1. Místo toho dostali někteří jezdci osm minut jízdního času, někteří nic a v případě Ferrari a Alpine v podstatě odepsali dva závodní vozy. Proč? Špatně zajištěný kryt průlezu se uvolnil během čtvrtečního večerního zasedání FP1 a odstavil Carlose Sainze a Estebana Ocona. To vyvolalo červenou vlajku, která rychle eskalovala v úplné zrušení 1. RP. 

Video ukazuje Sainze, jak jede přes kryt průlezu v něčem, co se zdá být jedním z rychlejších úseků silničního okruhu, což způsobí, že se Ferrari krátce zvedne a okamžitě ztratí jízdu. ESPN.

Šéf Ferrari Fred Vasseur sdílel svou nelibost se situací sdělování médiím že toto fiasko je „stálo jmění“ a také zdůrazňoval, že to je pro F1 prostě „nepřijatelné“. Vasseur oznámil, že monokok, motor a baterie jsou „zcela poškozené“, takže je pravděpodobné, že Ferrari bude muset přes noc tvrdě pracovat, aby provedlo jakékoli nezbytné opravy nebo výměny.

Mezitím Alpine potvrdila, že Oconův vůz bude potřebovat zcela nový podvozek poté, co kryt průlezu protrhl podlahu vozu a způsobil vážné poškození monokoku. Nepřekvapilo by mě, kdyby Ferrari nakonec jelo stejnou cestou a úplně odepsalo podvozek.

V průběhu let jsem byl svědkem několika podobných incidentů, naposledy v roce 2019 v Baku, kdy George Russell přejel uvolněný kryt šachty a vyletěl do vzduchu. Je pravda, že to byla děsivější situace, protože vzduchem nesený kus kovu mohl spadnout na řidiče nebo diváka. Incident ve Vegas měl ty správné ingredience pro opakování v Baku, ale naštěstí se uvolněný kryt zvedl, když bylo auto nad ním, místo aby ho poslalo letět zezadu. Stalo se to také v IndyCar, vytrvalostních závodech a dalších sériích, i když je poněkud šokující vidět to znovu, vzhledem k tomu, jak přísné jsou v dnešní době kontroly tratí.

F1, FIA a traťoví funkcionáři nyní musí zkontrolovat každý jednotlivý kryt na 3,85 mil dlouhém silničním okruhu, aby se ujistili, že se to už nebude opakovat. Není jasné, jak dlouho to bude trvat a jak to ovlivní víkendový harmonogram, i když tak či onak už to způsobilo, že úvodní závod měl dost špatný začátek.

„Po inspekci FIA bylo zjištěno, že betonový rám kolem krytu průlezu selhal během FP1,“ uvedli zástupci závodu. sociální média. „FIA zahajuje kontroly všech ostatních krytů na okruhu. Jakékoli změny v harmonogramu budou včas oznámeny.“

Doufejme, že zbytek víkendu proběhne bez problémů.


Autorkou tohoto článku je: Redaktorka Karel Mašek
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com a freepik.com

Zdroj: caranddriver.com