ŘAZENÍ A VDĚČNOST | Ford F-100 z roku 1966Tallanti jsou neomezení

Nic ve skutečnosti nesbližuje lidi tak, jako to dělá stavba osobních a nákladních automobilů. Pro tolik lidí na celém světě se láska ke zvykům stala únikem ze skutečného světa a příležitostí proměnit přátele v rodinu.

Čisté a jemné prvky se táhnou po celé této konstrukci, včetně interiéru, s proužkováním zvýrazňujícím přístroj Dakota Digital.

Tato zvyková láska zasáhla Karla Bittnera kolem jeho 16. narozenin. Od té doby vymyslel, postavil a upravil dlouhý seznam osobních a nákladních automobilů. Po cestě začal Karl pracovat pro Dana a Susan Tallantových z Tallant’s Rod Shop v North Kansas City, Missouri. Během grilování v domě předchozího majitele tohoto Fordu F-100 z roku 1966 Karl a Dan společně obdivovali náklaďák. Dan pak na místě oznámil, že on a Susan koupí Forda pro Karla jako poděkování za léta oddanosti. Karl a Courtney, jeho žena, byli nad měsícem vzrušením a vděčností. Těžko se mohli dočkat, až budou stavět. Ve skutečnosti byli manželé tak dychtiví, že zahájili proces bourání, když byla Courtney v devíti měsících těhotenství s jejich synem. Po dni tvrdé práce na přípravě taxíku byla Courtney na cestě do nemocnice, aby porodila nejnovější přírůstek do klanu Bittnerů, Bryce Bittnera.

Dan’s Dodge Sweptline měl významný vliv na Karlův Ford a poskytl vizi stylu a atmosféry. Když došlo na postoj, Karl přesně věděl, co hledá. Hluboké řezy, které byly požadovány, představovaly bod, odkud není návratu. Karl rozebral přední sponu a zapálil úhlovou brusku. Přední část ’66 byla amputována těsně před firewallem. Blank slate byl přestavěn tak, aby umožňoval maximální minima. Karl použil jako základ přední klip JW Rod Garage Mustang II. Odtud provedl několik dalších střihů a úprav. IFS ve stylu Mustang-II se nyní vznáší na dvojici airbagů RideTech. Karlova vlastní ruční práce zajistila, že přesně věděl, jak bude zavěšení fungovat. Se zcela novou geometrií Karl využil příležitosti k výměně hřebenového řízení z dodávky Chevy z roku 1988. Podobně byla přestavěna zadní polovina podvozku. Karl se znovu obrátil na JW Rod Garage se svou platformou. Začal s jejich 4článkovou sadou, vyřezáváním rámu a stavbou vlastních držáků. Zadní nastavení také balancuje na airbagech RideTech, kterým pomáhají tlumiče Monroe.

Karlovým primárním úkolem, když se pustil do své stavby, bylo dodat styl a výkon, který tovární platformě F-100 vážně chyběl. Po dokončení přestavby/přizpůsobení podvozku F-100 nyní předvedl postoj, který si představoval. Aby Karl završil vzhled klasické inspirace hotrodem, rozhodl se pro sadu 16palcových kol Ridler. Starý design s pěti paprsky vypadá pod patinovanou karoserií jako doma, zvláště když je spárován se sadou těžkých bočnic pneumatik Toyo. Chromová úprava dokonale ladí s originálním příslušenstvím karoserie a celkovým vzhledem vozíku. Tovární kotoučové brzdy krásně vyplňují kola a díky hlavnímu válci Wilwood pod kapotou poskytují trochu extra zmáčknutí.

Pod kapotou se skrývá i několik dalších vychytávek. Přední klip Mustang-II vyžadoval výrobu nových držáků motoru. Karl využil úkolu osadit moderní malý blok Chevy. Říkejte si co chcete o tom, že si Fordy a Chevy vyměňují DNA, ale je těžké se hádat se snadno dostupným V-8, který přináší podporu OEM, dvojnásobný výkon a 20+ MPG na stůl. Karl si pro svůj 66. rok vybral Chevy 4,8L. Poslední model SBC s menším zdvihovým objemem se stále může pochlubit veškerým potenciálem a spolehlivostí svých protějšků LS. 4.8 je připojen k osvědčené a skutečné převodovce 4L60E pro bezstarostnou plavbu. Motor Silverado je ve velké šachtě F-100 jako doma a je udržován v chladu díky kombinaci hliníkového chladiče a elektrického ventilátoru. V-8 dýchá přes zakázkový výfuk zakončený dvěma tlumiči Flowmaster řady 40.

Motor Silverado je ve velké šachtě F-100 jako doma a je udržován v chladu díky kombinaci hliníkového chladiče a elektrického ventilátoru.

Co se týče vnější estetiky, mnoho z toho, co si Karl představoval, již existovalo. Tvář F-100 přišla pěkně z továrny. Chtěl vylepšit a zvýraznit přirozenou krásu svého klasického nákladního vozu. To znamenalo částečné zachování původní patiny. Bílá základní barva přitažlivě zestárla a pyšnila se přitažlivým opotřebením na všech správných místech. Aby přidali potřebnou vrstvu vlastního stylu, Karl a Dan se rozhodli pro těžké červené vločky na horní kabině a střeše. Logo Tallant’s Rod Shop nyní zdobí dveře nákladních vozů. Nakonec Eve Cambell použila jemné červené, černé a slonovinové proužky podél linií těla. Exteriér je navíc vylepšen o zastrčené a přeleštěné nárazníky a světlomety H4 LED a zcela nové kouřové sklo kabiny.

Interiér je geniální tah v teorii barev. Dan zacházel s kouřovým sklem jako s permanentním filtrem. Rozšířil červené akcenty do kabiny, ale ztlumil sytost. Vlastní bordový ohebný koberec se nyní táhne přes podlahovou desku. OEM sedadlo lavice bylo také čalouněno vínovým vinylem. Palubní deska byla vyhlazena a zjednodušena, natřena tak, aby ladila s kobercem a sedadlem. Je vybaven systémem Kenwood a digitálními VHX měřidly Dakota. Vylepšený interiér působí tak cool, jak vypadá, díky nové sadě Vintage Air AC. Sada historických knoflíků Mooneyes a volantu poskytuje dokonalé finální úpravy.

Nekonečná a pečlivá práce na celnici stačí na to, aby si každý vytvořil pouto ke své stavbě. Ale když se přidá vrstva lidského spojení, stane se něco opravdu zvláštního. Tento proces se odehrál, když Dan a Susan ukázali svou vděčnost Karlovi a Courtney. Někteří lidé vidí staré, nepohodlné nákladní auto. Jiní vidí ztrátu času a peněz. Ale pro ty z nás, kteří to pochopí, vidíme symbol. Krásný ručně vyrobený symbol tvrdé práce, vášně a lásky mezi přáteli a rodinou. Symbol, který lze křižovat po dálnicích v Kansas City s lidmi, na kterých záleží nejvíce. A symbol, který může být Bryceovi a zbytku rodiny Bittnerových předán po celá desetiletí.

Technické specifikace

Karl a Courtney Bittnerovi
Ford F-100 z roku 1966
Severní Kansas City, Missouri

Podvozek/odpružení:

 • Přizpůsobený JW Rod Garage Mustang II IFS
 • Vlastní JW Rod Garage 4-článková
 • Airbagy Ridetech
 • Monroe šokuje
 • Chevy Van hřebenové řízení

Pohonné ústrojí:

 • 1999 Silverado 4,8L SBC
 • Automatická převodovka 4L60E
 • Zakázkový hliníkový chladič a elektrický ventilátor
 • Vlastní výfuk s dvojitými tlumiči Flowmaster řady 40

Kola/brzdy:

 • Ridler Chrome 16palcový pětipaprskový
 • Pneumatiky Toyo
 • OEM kotoučové brzdy
 • Ruční hlavní válec Wilwood

Tělo/barva:

 • Původní špinavě bílá patina
 • Horní kabina a střecha s červenými kovovými vločkami
 • Vlastní červené, černé a slonovinové proužky
 • Zastrčený přední a zadní nárazník
 • H4 LED světlomety
 • Vyměněné a zakouřené sklo

Příslušenství/Interiér:

 • Přečalouněné sedátko lavice – vínový vinyl
 • Zakázkový bordó koberec
 • Hladší pomlčka natřená vínovou barvou
 • Vintage Air A/C kit
 • Hlavní jednotka Kenwood
 • Digitální měřidla Dakota VHX
 • Vintage knoflíky Mooneyes a volant


Autorkou tohoto článku je: Redaktorka Karel Mašek
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com a freepik.com


Zdroj: cktruckmag.com