Získejte ze svého SUV maximum se správnými pneumatikami


Jeden typ pneumatik neuspokojí každého řidiče SUV. Ale kompletní rodina pneumatik s dlouhou životností – od klidného pohodlí na dálnicích až po nejextrémnější off-road trakci – může posunout jakékoli SUV dále. Pět modelů z rodiny Hankook Dynapro nabízí širokou škálu výkonu, všechny podpořené prvotřídním inženýrstvím a náročným schválením velkých výrobců automobilů.

Řada Dynapro je určena pro SUV, crossovery a lehká nákladní vozidla. Tato vozidla mají vyšší hmotnost a mají vyšší těžiště než automobily. Výrobci automobilů zároveň slibují ovladatelnost a pohodlí jako u auta, a to i na těch nejschopnějších nákladních vozidlech s pohonem všech kol a SUV. To představuje pro konstruktéry pneumatik jedinečnou výzvu. V každé jízdní situaci se Dynapro hodí.

Vezměme si novou Dynapro HPX, celoroční cestovní pneumatiku, která vydrží o 12 procent déle než konkurenční pneumatiky se stejnou zárukou najetých kilometrů (statných 70 000 mil). Cestovní pneumatiky se montují do luxusních SUV, kde je tichá a kontrolovaná jízda na ulici nanejvýš důležitá. Pevně ​​uložené lamely, nazývané 3D GripKontrol, si zachovávají svůj tvar v zatáčkách. U některých pneumatik se lamely prohýbají a způsobují nepředvídatelné ovládání na limitu. U HPX pomáhá 3D GripKontrol zlepšit brzdění na sněhu o čtyři procenta, ovladatelnost na mokré vozovce o sedm procent a brzdění na mokré vozovce o 15 procent oproti předchozímu HP2. Drážky mají vroubkovanou konstrukci, která snižuje hlučnost běhounu tím, že jimi zužuje cestu vzduchu. To spolu s dezénem běhounu, který akustickí inženýři vymodelovali tak, aby vytvořili sekvenci tónů vázaných na určité rychlosti, dále zajišťuje tišší jízdu.

Velikosti pneumatik od 16 do 22 palců v průměru a 215 až 285 mm na šířku činí z HPX všestrannou volbu. Jako více dálniční varianta v silniční třídě je Dynapro HT, který díky svému optimalizovanému půdorysu spojuje silnou kombinaci působivé odolnosti, kilometrového výkonu a celoročního výkonu, takže jak SUV plné velikosti, tak jejich lehké -Protějšky nákladních vozidel mohou ujet vzdálenost snadno a pohodlně.

Pro řidiče, kteří si občas hrají v hlíně, je Dynapro AT2 Xtreme perfektní terénní pneumatika s přidanými ramenními výstupky a bočním běhounem pro větší přilnavost na úzkých a náročných stezkách. Vícesměrné drážky a hrany kousacích bloků vypadají jako suchá, popraskaná pouštní krajina. Je to tvrdý vzhled a díky 3 Peak Mountain Snowflake určenému pro drsné zimní podmínky si AT2 Xtreme vede stejně dobře ve sněhu jako v písku. Na chodníku eliminuje AT2 Xtreme hučení, které je běžné u mnoha terénních pneumatik, pomocí spojovacích tyčí mezi bloky běhounu a nestejnou délkou okrajů bloků. To pomáhá snížit hluk a vibrace.

Když se řidiči a jejich vozidla vydají hlouběji do off-roadového spektra, najdou Dynapro XT, pneumatiku Hankook pro drsný terén, postavenou s ještě pevnějším blokovým vzorem s hlubšími klikatými drážkami. Jedná se o ideální pneumatiku pro overlandery, kteří zdolávají vyšší nadmořskou výšku, stezky mimo převýšení a plazení po skalách, ale přesto touží po shovívavé jízdě zpět do civilizace.

Hankook ví, že někteří řidiči SUV chtějí posunout své limity. Za tímto účelem společnost vyvinula svou nejextrémnější terénní pneumatiku Dynapro MT2. Vysokopevnostní ocelový pás, přídavné nylonem vyztužené pásy a bezespárový patkový drát pomáhají odolávat propíchnutí a udržet pneumatiku pevně na kole, když je bočnice pod vysokým tlakem. Trojvrstvá bočnice má také nabírané ramenní bloky, které jsou hladce vytvarovány z běhounu pro extra trakci na blátě a kamenitých cestách. Speciální tyče podél ramen, známé také jako vyhazovač bahna a kamenů, fungují, jak název napovídá, tím, že zabraňují vrtání kamenů a spékání bahna, takže „terénní“ běhoun a vaše vozidlo může střílet na své pověstné písty i na stopě. A ve skutečném stylu Dynapro dokonce i MT2 drží svůj hlas na chodníku.


Autorkou tohoto článku je: Redaktorka Karel Mašek
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com a freepik.com

Zdroj: caranddriver.com