Žaloba tvrdí, že „Nissan.com“ byl po letech právního dramatu ukraden


Již téměř 30 let není Nissan.com místem, kde si můžete objednat Altimu na míru. Webové stránky, které od roku 1994 vlastní malý obchodník Uzi Nissan, byly vytvořeny tak, aby reprezentovaly jeho různé malé podniky předtím, než se o něj začala zajímat Nissan Motor Corporation. Nechvalně se mu to pokusilo vyrvat u soudu, aby nakonec prohrálo po dlouhé a nákladné právní bitvě táhnoucí se přes deset let. Od Uziho smrti v roce 2020 však kontrolu nad jeho webem údajně ukradl záhadný zloděj, což přinutilo rodinu Nissan, aby věc znovu předala soudu.

To vše vychází v žalobě, kterou letos v létě podala pozůstalost Uzi Nissan u federálního soudu ve Virginii proti neidentifikovanému zloději, přičemž aktualizace a nové návrhy probíhají teprve minulý týden. Žaloba usiluje o vrácení společností Nissan.com a Nissan.net rodině a převedení domén od současného registrátora GKG.net na GoDaddy.com, včetně náhrady škod a právních poplatků.

Pokud nejste obeznámeni s bláznivým příběhem, Uzi Nissan byl sériový podnikatel, který používal své jméno pro různé podniky od roku 1980. V roce 1994 zaregistroval domény Nissan.com a Nissan.net pro své podniky, včetně automobilového servisu, počítačové a importní a exportní firmy.

Nissan Motor Corporation, která se v roce 1981 přejmenovala z Datsun v USA, se o doménu nezajímala až do roku 1999 během Dotcom Bubble. Automobilka se mu tehdy pokusila vyrvat Uziho doménová jména a obvinila ho ze squattingu domény a ředění ochranné známky. Nicméně po téměř deset let dlouhém soudním sporu, o kterém Uzi tvrdil, že ho stál více než 3 miliony dolarů, byl případ rozhodnut ve prospěch malého podnikatele. Proto je web Nissan Motor v USA dodnes nissanusa.com.

Uzi Nissan nadále provozoval obě domény až do své smrti v roce 2020. Jeho majetek si ponechal vlastnictví a nadále platil za údržbu registrace u hostitele a registrátora GKG.net. Podle Uziho rodiny v soudním podání nebylo povoleno, aby registrace domény vypršela ani nebyla převedena.

V neznámém okamžiku po Uziho smrti však jeho rodina zjistila, že jeho účet pro správu domény GKG.net již neovládá Nissan.com ani Nissan.net. Rodina Nissanů věří, že někdo vstoupil do Uziho účtu a převedl kontrolu nad doménami, přičemž uvedl, že „byla informována o komunikaci“ od někoho, „kdo se vydával za členy rodiny pana Nissana a snažil se prodat názvy domén“. Panství uvedlo, že GKG.net „nepopřel, nezpochybňoval ani nezpochybňoval“, že domény „byly převedeny bez oprávnění“, ale odmítl pomoci při jejich vrácení nebo identifikaci zloděje.

Není jasné, kdy přesně byla kontrola nad doménami převedena, přičemž Nissan.com od roku 2020 několikrát přešel do režimu offline podle snímků z internetového archivu. Do června 2023 však byla domovská stránka Nissan.com změněna na stránku „kontaktujte nás“, která směřovala dotazy na e-mailovou adresu. K soudnímu podání z 26. června rodina Nissan uvedla, že tyto webové stránky „nasměrují spotřebitele na obrázek předchozích webů NISSAN.COM a NISSAN.NET v možné snaze vyhnout se zdání nevhodného chování“.

Od září Nissan.com zobrazoval reklamu na mediální technologickou společnost Auddia propagující reklamní službu internetového rádia s umělou inteligencí. Účast Audidie na únosu domény je nejasná a společnost neodpověděla na e-mail od Jízda vyhledání informací v době zveřejnění. Minimálně od 4. října je web opět offline.

Toto je vážně podivný obrat v tom, co již bylo jedním z nejpodivnějších příběhů z raných dnů internetu – a pokud žaloba nasvědčuje, rozhodně ještě není u konce.


Autorkou tohoto článku je: Redaktorka Karel Mašek
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com a freepik.com

Zdroj: caranddriver.com