Výpadek Nissan Systems stahuje financování, díly a další služby po celé zemi


Severoamerické provozy japonské automobilky Nissan v současnosti zažívají rozsáhlý výpadek sítě Automobilové novinky. Přesná příčina problému není jasná, ale údajně se týká několika životně důležitých částí obchodů obchodníků a trvá to dva dny. V poznámce, kterou viděl AN, výpadek prý ovlivní interní e-mail, některá call centra a „aplikace“, ať už to znamená cokoliv. Jiné zdroje uvádějí, že je však rozšířenější.

Možnou příčinou by mohl být kybernetický útok, ale Nissan to odmítl komentovat, pouze uvedl, že jde o výpadek sítě. Důležité je, že ovlivňuje zpracování žádosti o úvěr společnosti a další služby spojené s úvěrem. To znamená, že automobilka může mít problémy s prodejem aut v blízké budoucnosti, ačkoli problém trvá jen několik dní a společnost říká, že na vyřešení problému rychle pracuje.

Dalšími klíčovými oblastmi, které jsou údajně ovlivněny, jsou objednávání dílů, informace o slevách, údaje o stažení a záruční reklamace. Takže v tuto chvíli bude pravděpodobně obtížné pro prodejce také servisovat auta.

Nejde o první plošný výpadek sítě, který postihne automobilku. V roce 2017 měla Kia rozsáhlé problémy se sítí, které majitelům odepřely přístup k jejímu systému UVO v autě, který řidičům poskytoval důležité informace, jako jsou údaje o počasí. Postiženy byly i systémy dealerů a později se ukázalo, že za problémy pravděpodobně stojí útok ransomwaru. Útočníci požadovali miliony dolarů v bitcoinech, aby problém zmizel, ale není jasné, jak se situace nakonec vyřešila.

Nissan také utrpěl ransomwarový útok v roce 2017, což může být zdrojem některých spekulací, že se nejedná pouze o výpadek související s IT.


Autorkou tohoto článku je: Redaktorka Karel Mašek
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com a freepik.com

Zdroj: caranddriver.com