Toyota Tacoma X-Runner Street Truck se vrací jako koncept SEMA


Éra sportovních nákladních vozů už dávno skončila. Všichni si pamatujeme Ford F-150 SVT Lightning – ne ten EV, ten, který byl v Rychle a zběsile– ale byly tu některé sportovní vozy pro levou pole, které byly dávno zapomenuty. Jeden z nejlepších pocházel od Toyoty, domova off-roadů, a jmenoval se Tacoma X-Runner. Toyota oživuje jméno pro hot-rodded koncept Tacoma z roku 2024 (jeden z mnoha), který se příští týden ukáže na výstavě SEMA.

Přestože nebyly zveřejněny žádné oficiální obrázky, Toyota zveřejnila první část svého procesu sestavování na svém kanálu YouTube. Není to ani pouhý koncept. Jedná se o spolupráci mezi designérským centrem Calty společnosti Toyota a technickým centrem v Ann Arbor v Michiganu. Calty se ujala návrhu sníženého silničního náklaďáku, zatímco technické centrum vymýšlelo, jak zvednutou Tacomu 2024 přirazit k zemi. Ale skutečným nakopnutím je, že náklaďák používá 3,4litrový motor V6 s dvojitým turbodmychadlem o výkonu 389 koní z Tundry, díky čemuž je tento X-Runner velmi pikantní.

Podle Toyoty byl vůz původně navržen členem týmu Calty Ann Arbor jako nákladní vůz se záměrem výroby, ale v procesu návrhu byl odložen. Nedávno byl oživen a předložen pro sestavení SEMA, které ukazuje, jak by mohl vypadat. Pro větší šířku používá světlice TRD Pro a je naražen na 21palcových kolech s hlavněmi z uhlíkových vláken. Ke zvýšení šířky pomáhají ovládací ramena Tundra, zatímco nákladní automobil je uložen na vzduchovém odpružení pro výškové nastavení.

Historie X-Runneru je samozřejmě krátká, ale slavná. To bylo prodáváno od roku 2005 do roku 2015 jako součást druhé generace Tacoma. Dostal název X-Runner pro vyztužení podvozku ve tvaru X, používal snížené odpružení s tlumiči Bilstein, standardně se dodával se šestistupňovým manuálem a dodával se pouze s pohonem zadních kol. Byl to bizarní náklaďák, který je dnes bizarní kultovní klasikou.

I když se nákladní vozy od svého debutu Ford F-150 Raptor rozhodně vydaly směrem k robustnosti a terénním schopnostem, stále existuje láska ke sportovnímu nákladnímu vozu. Více podrobností bude zveřejněno během přípravy na SEMA, ale tento koncept X-Runner je rozhodně a nemocný nákladní auto.


Autorkou tohoto článku je: Redaktorka Karel Mašek
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com a freepik.com

Zdroj: caranddriver.com