Toyota PT Cruiser, doslova


Vlastnit auto z doby před padesátými léty se zdá, že by to byla zábava jen do té doby, než se něco rozbije. Pak je to noční můra s těžko dostupnými součástkami a obchody, které se toho odmítají dotknout, to vše pro auto, se kterým nemůžete jet dál od svého domu, než je poloměr odtahu AAA. Restomodding to může opravit, ale často za šestimístnou cenu. Existuje však téměř ideální střední cesta, Toyota Classic z roku 1996, která vypadá a působí dost jako staré auto na to, aby vás poškrábalo. Tak nějak.

Toyota Classic je zvláštním kompromisem mezi klasikou a modernou, který se za těch 27 let od výroby stal jen disonantnějším. Jeho tělo vychází z předválečné doby, zatímco jeho mechanika z 80. let vyvažuje spolehlivost a jednoduchost. Teoreticky je to to nejlepší z obou světů.

V praxi to však dává Toyotě Classic přitažlivost, která je sotva víc než hluboká. Je to kýčovitá neoklasická dýha na pickupu z 80. let a působí to jako. To nemusí být nutně špatné a Classic je zajímavé auto samo o sobě. Ale také mi to připadá, jako když jedete nesprávným směrem v paměti.

 

  Specifikace Toyota Classic z roku 1996
Pohonné ústrojí 2,0-litrový řadový čtyřválec | 4stupňová automatická převodovka | pohon zadních kol
Koňská síla 97 při 4800 ot./min
Točivý moment 118 lb-ft při 3 800 ot./min
Pohotovostní hmotnost 3 168 liber
Sedadla 5
Rychlý odběr: Zážitek z veteránů a spolehlivost moderního vozu je zastíněn nudným zážitkem z jízdy a ohavným interiérem.

Hej, nevypadá to jako A…

Vím, co si myslíte: je to jako by Toyota vyrobila Chrysler PT Cruiser. Toto srovnání je výstižnější, než si uvědomujete, protože Toyota Classic i PT Cruiser byly inspirovány stejným vozem. Zatímco Chrysler’s byl přímou poctou jeho vlastní minulosti Chrysler Airflow z roku 1934, Toyota byl méně přímočarý. Byl vytvořen po vzoru prvního prototypu osobního automobilu Toyota, AA, který byl stylistickou kopií Airflow. Takže v tomto smyslu ano, je to Toyota PT Cruiser.

Podobnosti sahají hlouběji než inspirace. Oba byly v tom či onom smyslu náklaďáky, Chrysler legálně, aby pochleboval svému hodnocení CAFE, Toyota proto, že byl založen na pickupu. Pod touto karoserií je žebřinový podvozek a hnací ústrojí pickupu Hilux s jednou kabinou a dlouhým lůžkem, který byl ve Státech teprve nahrazen Tacomou. To znamená nezávislé zavěšení předních kol s dvojitou torzní tyčí a výkon od jednoho z nejjednodušších motorů, jaké si lze představit. Jde o 2,0litrový čtyřválec s osmi ventily ovládanými tlačnou tyčí. (Jak Bůh zamýšlel, řekl by Peter Holderith.) Má vstřikování paliva, ale má pouhých 97 koní a točivý moment 118 lb-ft. K převodovce jste mohli pořídit pouze sloupový čtyřstupňový automat.

Tento sloup, zbytek interiéru a karoserie byly navrženy a vyrobeny společností Technocraft, speciální výrobní divizí Toyoty. Tovární širokoúhlé Supra a MR2 od Technocraftu – které také dostaly nádherný, ale málo známý kabriolet – jsou dodnes velmi žádanou raritou. K 60. výročí Toyoty vyrobila pouhých 100 klasických vozů, takže jsou více než třikrát vzácnější než dokonce i oslavovaný 2000GT. Teoreticky to dělá něco zvláštního.

Z jakékoli vzdálenosti vypadá Toyota Classic stejně stará jako její múza, její karoserie je primitivní a dokonale aerodynamická. Přesto jsou tu podivné prvky, jako jsou jeho falešné větrací otvory v předních blatnících a očividně vícedílná litá kola z 90. let. Oni nejsou že nicméně zřejmé, a Classic je dostatečně přesvědčivý předválečný pastiš, který lze za něj považovat. Alespoň dokud nevyjdete nahoru a neuvidíte interiér.

Čeká vás více zářivě červené kůže než můj průměrný páteční večer a nezaměnitelné plastové obložení a rozvaděč Toyota Pickup z 80. let. Řadicí páka je na středové konzole s otravným blokováním řazení, zatímco přístrojová deska je jednoduchá tři měřidla bez tachometru. Celá jeho palubní deska je viditelně identická s Hiluxem a odlišuje se pouze tím nejfalešnějším dřevem, jaké jste kdy viděli venku, jako je PT Cruiser. Pokud něco, je ještě nevkusnější než Chrysler.

Co to není, je nepříjemné, protože linie střechy je dostatečně vysoká, aby utěšila hráče NBA. Prostor pro nohy vzadu je vynikající, i když není tuna místa pro lokty – tohle je koneckonců založené na malém pickupu z 80. let. To také znamená, že má vysoké místo k sezení, nízké prahy a velká okna pro slušný skleník. To také znamená, že výhled je poměrně dobrý, s výjimkou zadní tříčtvrteční části kvůli těm obrovským D-sloupkům.

Ale máte k dispozici boční zrcátka velikosti náklaďáku, která zaplní mezeru, a při jízdě máte výhled ze starého auta. Skenujete silnici přes pravý dřevěný Nardi volant a kapotu přímo z 30. let; koutkem oka se stane klasikou. Jezdí jako auta z minulých let, ale ne natolik, aby to bylo nepříjemné.

Tím myslím, že jezdí jako vozidlo s karoserií na rámu –jako pick-up. Představte si to. To znamená, že dynamika ovládání malého pickupu navrženého v 80. letech je světem odlišným od všeho, co bylo vyrobeno během Velké hospodářské krize. Konstrukce odpružení a technologie pneumatik pokročily více než 50 let a výsledkem je auto, které jezdí… dobře. Kmitá se jako snímače, ale jede neútočně.

Sedadla jsou sice pohodlnější než sedadla odcházející Tacomy (prostě příšerné), ale ve skutečnosti nejsou vůbec vyztužena. Jakékoli poloagresivní zatáčení se rychle změní ve hru Jello. Zadní části se také nesklápějí, takže vaše úložné možnosti jsou tupě tvarovaný kufr nebo váš klín.

To samozřejmě není smyslem Toyoty Classic. Řízení je pomalé a nemá co říct než váš průměrný komentátor na Redditu. Je tu klimatizace, audio systém a elektricky ovládaná okna. Nezáleží na tom, že má větší poloměr otáčení než některé městské parky, nejedete s ním při hledání těsného, ​​rafinovaného zážitku. Nebo ten, který je příliš primitivní.

Stará auta mohou být oříškem. Parní zámek, nesynchronizované převodovky, primitivní elektronika a ergonomie, plynové výpary – to může být někdy trochu moc. Někteří lidé chtějí u Trader Joe’s jen něco jedinečného, ​​ne projekt. To auto je Toyota Classic.

Ale stejně tak Nissan Figaro a jsou o zlomek dražší. Pokud váš zájem o auta sahá více než do hloubky, můžete rychle ztratit zájem o mělkost Toyoty Classic. Úvěr tam, kde je to splatné, působí ještě více jako staré auto, než když bylo nové. Jeho hydraulický posilovač řízení, vzdušná kabina a absence dotykové obrazovky to datují způsobem, který nyní dokážeme ocenit. Je to novinka jako deemulgovaná směs stylových trendů, kde se 30. léta potkávají s 80. a neoklasicismem 90. let.

Na konci dne je to ale jen divně vypadající Hilux. A pokud to pro vás nebude víc, než jen součet jejích dílů, Toyota Classic může být něco, co se zastavíte na autosalonu, abyste to prozkoumali – a pak od toho pokračujte.

Co vědět před vlastnictvím

Toyota Classic dosahuje zvláštní rovnováhy, která prostě není pro každého: vintage vzhled a jízdní dynamika, která (ač není výjimečná) přiměřeně zestárla. Je dost nový na to, aby nebyl nešikovný, ale dost starý na to, aby se s ním dalo smrtelně snadno pracovat a opravovat – nehledě na ten zúžený motorový prostor. Je to sakra Hilux a ty věci se budou toulat po Zemi déle než my. Ale také to není tak zajímavé jako auta, ze kterých je poskládáno, takže i když vás vplíží do předválečného autosalonu, neukradne to DeSoto nebo Packard. Nebo když na to přijde, podobně cenově dostupný Chrysler Airflow z 30. let.

To neznamená, že v Toyotě Classic nelze najít více zábavy, pokud vám vyhovuje její úprava. Je tu část mě, která říká: „Příliš zvláštní!“, ale pokud si můžete dovolit ty desítky tisíc dolarů, které nyní stojí (fuj), můžete si také dovolit jeden vrátit do zásoby. Opět je to Hilux vespod a možnosti jsou stejně široké jako jeho trh s náhradními díly. Právě teď si představuji toho nejprokletějšího předběžce. Mohli byste ho také proměnit zpět na pick-up v nějakém stylu podobnému Smythovi, pokud vám nevadí přidat do rovnice nádech Chevy SSR.

Nebo sakra, stačí vyměnit 3S-GTE.

Výrok

Toyota Classic z roku 1996 není o nic víc než novinkou. Je to legračně vypadající staré SUV, které není levné a není tak poutavé k řízení, pokud jej neupravíte – což stojí ještě víc. Je to asi tak drahé jako Chrysler, který ho inspiroval, ale kvůli usnadnění mysli ztrácí hodně ze svého charakteru. Jsem si jistý, že někteří lidé budou hledat Toyotu Classic za to, co to je, ale nemyslím si, že to bude plavat na lodích většiny lidí. Můj vydal rozkaz opustit loď.


Autorkou tohoto článku je: Redaktorka Karel Mašek
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com a freepik.com

Zdroj: caranddriver.com