Tony Kanaan byl plný emocí poté, co řídil vůz Ayrtona Senny – McLaren F1 z roku 1991


Bývalý pilot IndyCar Tony Kanaan byl v říjnu jmenován sportovním ředitelem Arrow McLaren, ale to ve skutečnosti není to nejlepší, co se mu v poslední době stalo. O víkendu, během akce Velocity Invitational na Sonoma Raceway, měl Kanaan možnost řídit vůz formule 1 McLaren MP4/6 Ayrtona Senny z roku 1991, který vyhrál šampionát.

Senna nebyl jen Kanaanův závodní hrdina, ale také jeho přítel. Kanaan také připisuje Sennu jako zachránce své kariéry. Během rozhovoru v roce 2020 s Závodní Marshall Pruett, Kanaan vyprávěl příběh o závodě Formule Vauxhall Lotus v roce 1993 v Hockenheimu. Umístil se na pole position, ale nedostatek sponzorů jeho týmu znamenal, že to bude jeho poslední závod. Nebo by alespoň bylo, kdyby Ayrton Senna osobně neručil za mladého brazilského jezdce majiteli týmu.

„Musím říct, že jsem ve své kariéře udělal pár skvělých věcí, ale tohle je vrchol všeho, co jsem udělal, a to z mnoha důvodů,“ řekl Kanaan. Závodník, jen chvíli poté, co vylezl ze Sennova auta. „Myslím, že nemám dost slov, abych popsal, co pro mě tento den znamenal.“

Specifický vůz, který Kanaan řídil, je jedním z vozů, které Senna použil, aby pomohl zajistit svou vítěznou sezónu 1991, kdy získal titul jezdců a McLaren, titul konstruktérů. Byl to také vůz, s nímž získal umístění na stupních vítězů v Itálii a Japonsku. Jako by to všechno nestačilo k tomu, aby Kanaan vzbudil emoce, měl také jedinečné potěšení z řízení tak skvělého vozu F1.

Motor McLarenu z roku 1991, poháněný 3,5litrovým atmosférickým V12, způsobí, že se zamrazí i těm největším nadšencům do elektrických vozidel, kteří mají odpor ke spalování. Je to nádherné, v páteři brnění vytí, které vás okamžitě vrátí do slavných časů F1. Nejsem velký typ „za starých časů byly věci lepší“, ale tento sentiment rozhodně platí pro motory F1. Moderní vozy F1 mohou být technicky mnohem vyspělejší než McLaren z roku 91, ale raději bych sledoval pomalejší a napínavější závod.

I bez emotivního příběhu a Sennovy neuvěřitelné závodní kariéry stačí k vzrušení pouhé sledování tohoto videa Kanaanova klína a poslech úžasného motoru McLarenu. Kanaanovy emoce to jen dělají lepší.

 


Autorkou tohoto článku je: Redaktorka Karel Mašek
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com a freepik.com

Zdroj: caranddriver.com