Superformulový jezdec zázračně přežije násilnou havárii na Suzuce’s Infamous 130R


Úroveň bezpečnosti v moderních závodních autech mi vrtá hlavou. Během závodu Super Formula v Suzuce se jezdci Ukyo Sasahara a Hiroki Otsu srazili a prudce narazili do bariéry. Bez jakéhokoli kontextu nebo komentáře by bylo snadné si z videa myslet, že havárie byla smrtelná. Naštěstí Sasaharův otřes mozku je jediným zraněním, které z toho vzniklo.

Na videu můžete vidět Sasaharův zelený TOMův vůz a Otsův bílý vůz Nakajima Racing mířící do nechvalně známé zatáčky Suzuka 130R. Pro ty, kteří nejsou zarputilými fanoušky závodů, je 130R jednou z nejnebezpečnějších zatáček na jakémkoli okruhu na světě. Levák je obvykle brán při rychlosti vyšší než 150 mph, takže pokud se auta roztočí a narazí do bariéry, narazí do ní tvrdě.

Poté, co Sasahara a Otsu otírali pneumatiky, se obě auta roztočila, ale Sasaharovo auto nejprve narazilo do absorbující bariéry, protrhlo ji, jako by to byl hedvábný papír, a pak narazilo na oplocení. Je těžké vidět, co přesně se stane dál, ale v určitém okamžiku se auto rozlomilo napůl a vyletělo do vzduchu. Cela pro cestující se Sasaharou uvnitř údajně překonala oplocení a skutálela se z kopce za ním, protože dole pod kopcem bylo vidět, jak se o něj posádka záchranné služby starala. Motor a převodovka napůl zůstaly na vnitřní straně plotu. Skutečnost, že Sasahara má po celém tom masakru pouze otřes mozku, není ničím menším než ohromujícím a svědčí o neuvěřitelné bezpečnostní technologii v moderních závodních vozech.

Otsuovo auto bylo naštěstí méně poškozeno. Převrátil se na bok, ale alespoň se vyhnul oplocení a Otsu je prý v pořádku.

„V prvních kolech jsem předjel několik aut a měl jsem pocit, jako bych měl tempo jít ještě dál, kdybych pokračoval tímto způsobem,“ řekl Otsu. Motorsport. „Ale zatímco jsem používal systém předjíždění, šel jsem bok po boku s jiným autem, navázali jsme kontakt a havarovali.“

Sasahara byl přes noc držen v místní nemocnici, ale může odejít již dnes. Kvůli otřesu mozku nebude moci závodit ve finále Super Formule, ale myslím, že svět je šťastný, že je v pořádku.

 


Autorkou tohoto článku je: Redaktorka Karel Mašek
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com a freepik.com

Zdroj: caranddriver.com