Přívěs za auto – svoboda a nezávislost

Automobil vždy platil za vstupenku do světa svobody a nezávislosti a přes všechny regulace a nařízení je jí dodnes. Existují ale úkoly, na které samotné auto nestačí. Ani tak ale nemusíte o svou nezávislost přijít.  Obvykle stačí mít co za auto připojit.

Dělníci a pracanti

Klasika všech klasik. Když se řekne přívěs, každému se zřejmě jako první vybaví nákladní přívěsný vozík. Ten je vhodný pro přepravu všech materiálů, které se vám do auta nevejdou, nebo které prostě v autě vozit nechcete. Mezi bočnicemi se tak nejčastěji objevuje třeba písek, palivové či stavební dřevo, uhlí, cihly, obkladové materiály, nábytek nebo stavební stroje či motorky.

Pokud si myslíte, že univerzálnost tohoto typu přívěsu znamená kompromisy v jeho využitelnosti, jste na omylu. Některé firmy, jako například https://unitrailer.cz, nabízí flexibilní řešení – přívěs přesně podle vašich představ. Výška a materiál bočnic, délka oje a další parametry podle toho, co využijete nejlépe.

Při výběru nákladního přívěsu by měl člověk brát v úvahu především to, co hodlá přepravovat nejčastěji. Od toho se odvíjí například požadovaná nosnost, rozměry, případně další nutné vybavení, jako je plachta s konstrukcí, přídavná světla nebo brzdy. Pro přepravu těžších nákladů se určitě vyplatí brzděný přívěs s výsuvným manipulačním kolečkem a třeba i se dvěma nápravami. Nezapomeňte ale ani na kontrolu, jak těžký přívěs je možné tahat právě za vaším autem.

Hotely na dvou kolech

Pokud je řeč o svobodě, musí dojít i na cestování. Obytné přívěsy se už před desítkami let staly populární možností pro ty, kteří touží cestovat po vlastní ose a neomezovat se konkrétními termíny zabookovaného ubytování. Jistě, i pro kempování v karavanech platí pravidla, a to obvykle v různých zemích různá, stále však jde o nejsvobodnější způsob cestování.

Takový obytný přívěs už dávno není tím, jak si jej možná pamatujete z doby před několika desítkami let. Malá krabice s minimem komfortu, kde je ve dne nedýchatelno a v noci zima – tak už to dnes nechodí. Vybírat můžete na široké škále, která začíná minimalistickými lehoučkými karavany pro dva. Ty obvykle nestojí moc, ale díky moderním technologiím určitě poskytují velmi slušný komfort na dobrodružných výpravách. Kdo je však milovníkem luxusu, ten kouká na druhou stranu spektra. Dnes totiž za autem můžete odvézt i superluxusní přívěs s lepší výbavou, než jakou máte doma v obýváku. Samozřejmě to ale něco stojí.

Při výběru takového obytného přívěsu by měl člověk zvážit velikost, váhu a vybavení přívěsu v souladu s vlastními potřebami. Nezapomeňte vzít v úvahu ani aerodynamiku přívěsu a výkon vašeho vozu. Dobrou zprávou je, že obvykle bývá možné obytný přívěs před koupí vyzkoušet. Hned tak budete vědět, jestli vám vyhovuje.

Speciality, o kterých se vám možná ani nesnilo

No a pak jsou tu speciální přívěsy, které z vašeho auta udělají spediční speciál. Ty už bývají navrženy vždy pro jeden konkrétní účel, jako například pro přepravu lodí, motorek, či dokonce koní. Možnosti a varianty jsou prakticky nepřeberné.

Při výběru speciálních přívěsů je vždy nutné brát v úvahu všechny specifické potřeby vyplývající z povahy přepravovaných věcí. V tomto případě navíc často vstupují do hry bezpečnostní a regulační normy. Obvykle jde o poměrně úzkoprofilové zboží, a tak je při výběru neocenitelná zkušenost jiných uživatelů. Ti mohou nejlépe doporučit konkrétní výrobek a zároveň poukázat na jeho nedostatky. Dobrou zprávou je, že ty lze často vyřešit nenáročnou úpravou.

Zdroj obrázku: Freepik.com