Porsche Exec říká, že čínský vkus ho přinutí navrhovat futurističtější auta


Po nástupu do Porsche v roce 2004 se Mauer podílel na nejviditelnějších modelech Stuttgartu, od hypercaru 918 Spyder po 911 generace 991, Cayenne, Macan a Panamera. Mauer úspěšně převedl designové podněty Porsche do nových epoch, ale jakkoli jsou jeho návrhy rozpoznatelné, mohou být také omezující. Poznamenal v rozhovoru s Bloomberg jak nemít toto dědictví může být pro čínské společnosti výhodou, ale také to, že jejich neotřelé (i když někdy podivné) přístupy mohou inspirovat západní značky ke zkoušení nových nápadů.

„Tyto startupy, které nemají žádné dědictví, mohou dělat věci úplně jinak,“ řekl Mauer Bloomberg. „Jako designér to považuji za pozitivní věc, protože to činí osoby s rozhodovací pravomocí – IE, správní rada – otevřenější.“

Majitel Porsche, koncern VW, byl jedním z prvních úspěšných západních příběhů na čínském automobilovém trhu. Zejména VW Jetta byl tak úspěšný, že se odštěpil pod vlastní značku. Podíl VW na trhu však v posledních letech erodoval se vzestupem odlišných domácích značek více laděných do Číny a Mauer nabídl teorii, proč.

„Úspěch, který značka Volkswagen dosáhla v objemovém segmentu, byl podle mého názoru způsoben velkým důrazem na design a kvalitu designu,“ pokračoval Mauer. „Design rozhodně není ve společnosti tím největším problémem, ale je to oblast, kde mohu stále hodně dosáhnout s relativně skromnými prostředky.“

Mauer vidí zvraty jako příležitost k přemýšlení, kde Porsche může přezkoumat, jak věci dělá a proč. Myslí si, že v tomto procesu může hrát významnou roli, zvláště když design je tak velkou součástí identity čínského průmyslu.

„Věřím, že zejména německý automobilový průmysl má potenciál být lepší,“ řekl Mauer.

Mauer zároveň ví, že nemůže jen tak házet křiváky a doufat v stávku; historie ukazuje, že to nefunguje. Příliš výstřední koncept by mohl být rušivý nebo by mohl být kompromitován přizpůsobením tvaru připravenému k výrobě.

„Vždycky mám v hlavě obrázek tohoto kamene, který hodíš do budoucnosti. Otázkou je, jak daleko ho hodím? Zasáhnout přesně to sladké místo, jít dost daleko do budoucnosti, ale ne příliš daleko, je skutečnou výzvou,“ uzavřel Mauer.


Autorkou tohoto článku je: Redaktorka Karel Mašek
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com a freepik.com

Zdroj: caranddriver.com