Malý elektrický balíček, velká hodnota


Co kdybych vám řekl o novém autě, které plně naložené stojí méně než 50 000 dolarů, zrychlí z nuly na 100 km/h za 3,4 sekundy, která porazí Rihannu, a dokáže usadit čtyři dospělé a jejich zavazadla v dokonalém pohodlí na víkend na pláž? Ne, není to nový Ford Mustang. Je to Volvo EX30 z roku 2025.

Jo, elektrický crossover a k tomu luxusní švédský. Za pouhých 36 245 $ na začátku za méně výkonný model s jedním motorem je to nabídka ještě vyšší hodnoty, vezmeme-li v úvahu, že také není špatný jednoduše jako elektromobil. Očekává se, že dosáhne dojezdu až 275 mil, EX30 se příjemně řídí a pohodlně se v něm jezdí. Některé nešťastné zvláštnosti v oblasti použitelnosti znamenají, že není bezchybný (o tom později), ale pro ty, kteří hledají praktické, stylové a odvážné EV pro každodenní práci, EX30 si zaslouží vaši zvědavost.

Specifikace Volvo EX30 2025 Jednomotorový rozšířený rozsah Výkon dvou motorů
Základní cena 36 245 $ (42 395 $) 46 195 $ (49 195 $)
Pohonné ústrojí jednomotorový pohon zadních kol | Baterie 69 kWh dvoumotorový pohon všech kol | Baterie 69 kWh
Koňská síla 268 422
Točivý moment 253 lb-ft 400 lb-ft
Pohotovostní hmotnost 3 858 liber 4 140 liber
0-60 mph 5,1 sekundy 3,4 sekundy
Nejvyšší rychlost 112 mph 112 mph
Počet míst k sezení 5 5
Kapacita nákladu 14,1 kubických stop za druhou řadou | 31,9 kubických stop za první řadou | 0,2 kubických stop frunk <<
Tažná kapacita 2000 liber 2000 liber
Odhadovaný rozsah EPA 275 mil 265 mil
Rychlé převzetí Pokud ignorujete dotykově náročné UX, je těžké se s ním jako s denním řidičem EV hádat. <<
Skóre 7,5/10 <<

Věřte nebo ne, Volvo EX30 je vůbec nejmenší SUV značky. Měří pouhých 166,7 palce od začátku do konce a je umístěn pod XC40 a až se začne prodávat začátkem příštího roku, bude to nejlevnější auto, které Volvo prodává.

Alespoň zvenčí rozhodně nevypadá lacině. EX30 bez mřížky chladiče s novou, vágně 8bitovou interpretací motivu Thorova kladívkového světlometu od Volva a rozděleným zpracováním zadních zadních světel, které mi tak trochu připomíná Cadillac Escalade IQ, je kompaktní a působivé ve svých proporcích. Vozy poskytnuté pro tento test mohou být všechny šedé a bílé, ale budou k dispozici také dětské modré a pastelově žluté varianty.

Nenechte se zmást jeho statusem na základní úrovni, abyste si mysleli, že je pomalý, protože je to přesně naopak. Ve skutečnosti má EX30 v rukávu ještě jeden superlativ Volvo: ve formě dvou motorů je to vůbec nejrychlejší akcelerující vůz švédské automobilky. EX30 Twin Motor Performance zrychlí na 60 mil/h za 3,4 sekundy a zrychlí na 60 stejně rychle jako Porsche 911 Carrera 4S, a co je důležitější, o 0,1 sekundy rychleji než Tesla Model Y Performance.

Tam, kde se jeho pozice jako nízkonákladového Volva skutečně ukazuje, by však byla v jeho interiéru, a abychom plně pochopili, o čem mluvím, musíme pochopit a shodnout se na jedné věci: fyzická tlačítka jsou drahá. Téměř vše včetně otevírání odkládací přihrádky, hlasitosti zvuku a dokonce i nastavení zrcátek se provádí v nabídkách vertikálně orientovaného 12,3palcového dotykového displeje. A fyzická tlačítka, která získáte, jsou zjednodušená. Připomíná Volkswagen ID.4, uprostřed jsou jen dva spínače oken, které musíte přepínat mezi přední a zadní částí. Volvo dokonce zhustilo seřizovač sedadla a vše ovládá jedním velkým vícecestným knoflíkem namísto několika spínačů ve tvaru sedadla, jaké máte ve většině ostatních vozů.

Podívej, chápu. Řešení s dotykovým displejem nepochybně hodně přispělo ke schopnosti Volva prodat tento vůz za to, co požaduje, a v očích průměrného kupujícího se také jeví jako oblíbenější showroom. Ale z hlediska použitelnosti to prostě lepší není. Na té světlejší stránce je alespoň volba převodového stupně stále prováděna stopkou a OS Android Automotive s vestavěnou integrací Google Maps zůstává decentně pojatým systémem.

Jako design lze kabinu EX30 nejlépe popsat jako skromnou a udržitelně elegantní. Obložení „trosek“ na jednomotorovém voze je zjevně vyrobeno z recyklovaných okenních rámů, zatímco stejná oblast je ve verzi se dvěma motory vyplněna velmi tkaným materiálem cottagecore. Moje oblíbená část kabiny však musí být ty velké kovové kliky dveří, které působí mohutně, draze a jsou vysoce kvalitní.

Pamatujete na doby, kdy bylo 400 koní vyhrazeno pro superauta? No, ty časy jsou dávno pryč, protože 422 je nyní k dispozici v subkompaktním základním Volvu. Venku na silnici se EX30 Twin Motor Performance cítí tak rychle, jak by napovídalo jeho 422 k, 400 lb-ft a 3,4 sekundy z 0-60. Je to směšně zábavné. Čistě na základě pocitů v sedle kalhot, základny, 268 hp EX30 také není žádná troška a díky absenci motoru vpředu (řezání 282 liber) je také o něco dychtivější, když je vržen do zatáček.

Řízení bylo extrémně lehké – příliš lehké, upřímně – dokonce i ve svém „pevném“ režimu řízení (nejpevnější ze tří), ačkoli když jsem to uvedl, inženýr Volva John Lundegren řekl, že konečný produkt bude v tomto režimu řídit o jeden stupeň pevněji a že to, co jsem zažil v těchto pozdních předsériových autech, by odpovídalo normálnímu režimu řízení ve finálních EX30.

Brzdy jsou mezitím silné a pedál působí relativně hezky a pevně – ne příliš houbovitě nebo dlouho na cestách – zatímco jízda je přiměřeně hladká a poddajná. Spojte to s pohodlnými, překvapivě dobře vyztuženými sedadly a EX30 může být impozantním autem na cesty.

Když už jsme u toho, Volvo odhaduje dojezd 275 mil u základního vozu s jedním motorem a 265 mil u těžšího a výkonnějšího dvoumotorového vozu. Dobrá čísla s ohledem na jednomotorový Model Y má dojezd 260 mil, zatímco jeho dvoumotorová verze s dlouhým dojezdem se může pochlubit oficiálními 330. Nadcházející Chevy Equinox EV mezitím slibuje 319 mil.

Pro milovníky baterií to umožňuje 69 kWh baterie (použitelných 64 kWh), která se může nabíjet až 153 kW. Volvo odhaduje 26,5 minuty na stejnosměrné rychlé nabití z 10 na 80 %, zatímco 11 kW může podle všeho dostat EX30 z 0 na 100 % za pouhých 8 hodin.

Volvo EX30, počínaje 36 245 dolary za jeden motor a 46 195 dolary za výkon, je důkazem toho, že elektromobily – o nic méně luxusní crossover – už nemusí být extrémně drahé. Pamatujte: průměrná prodejní cena nového auta je dnes asi 50 000 $. Pro informaci, Tesla Model Y začíná na 45 380 dolarech před pobídkami, zatímco Chevy nedávno potvrdil, že neluxusní, ale o něco větší Equinox EV bude začínat na 34 995 dolarech. Nezanedbatelné marže podbízí také Hyundai Ioniq 5 a Kia EV6. A na konci dne je EX30 a Volvo. To jméno musí ještě něco znamenat, ne?

Z hlediska hodnoty je Volvo EX30 2025 zajímavým. Chci říct, že to, že je nejrychlejší Volvo všech dob a zároveň je nejlevnější ve své éře, ho musí dostat do nějakého postavení u budoucích sběratelů Volva. Je to také vážně zábavné bombardovat dálniční nájezdy, s lehkostí míjet Porsche v nenápadném, malém crossoveru Volvo. Nejsilnějším argumentem proti němu by však byl jeho dotykově těžký interiér. Otevření odkládací přihrádky by nemělo vyžadovat software a vypuštění zadního okna by nemělo vyžadovat dvě stisknutí.

Pokud s tím dokážete žít, EX30 by mohl být dokonalou vstupní branou do městského vlastnictví EV, zejména v základní podobě. Skandinávský styl, 275 mil na nabití, 5,1 sekundy na 60 a praktická crossover karoserie za 36 tisíc? Mohl bys dopadnout mnohem hůř.


Autorkou tohoto článku je: Redaktorka Karel Mašek
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com a freepik.com

Zdroj: caranddriver.com