Japan Mobility Show je první dobrý autosalon za několik let


Před šesti měsíci jsem seděl v mediálním centru podobném bunkru v manhattanském Javits Center s kolegy a debatovali jsme o tom, proč a kdy autosalony zkulhaly. Ten den debutovala čtyři auta, pokud počítáte Subaru Crosstrek s nějakým opláštěním karoserie a Jeep Wrangler, který vypadá jinak než ten starý, jen když přimhouříte oči.

To není nové. Firemní autosalony jdou už léta z kopce, začarovaný kruh nevýrazných oznámení o produktech, slabá návštěvnost a deinvestice je ubírají na jejich relevanci a podněcují zvýšené zaměření na soukromé odhalení a exkluzivní události, jako je Monterey Car Week. Pak se stal COVID a automobilky se od té doby snaží přijít na to, jak „dělat“ autosalony.

Japonsko zjevně nedostalo zprávu, protože Japan Mobility Show 2023 dokázala, že země ramen, manga a FD RX-7 stále ví, jak shodit. Japonská asociace výrobců automobilů, dříve známá jako Tokyo Motor Show, restartovala a přejmenovala akci, která se koná každé dva roky, poté, co byla její akce v roce 2021 zrušena kvůli pandemii. Jak název napovídá, záměrem bylo rozšířit akci tak, aby zahrnovala automobilový průmysl a průmysl sousedící s dopravou – ale nenechte se mýlit: důraz byl kladen na cool auta.

Možná jste slyšeli, že Mazda debutovala s nádherným rotačním sportovním vozem a Honda vrátila Prelude jako hybrid. Nissan navíc předvedl pět konceptů, včetně divokého, origami vyhlížejícího superauta, které je rozhodně ne příští GT-R. Infiniti představilo svůj první EV se svižným sedanem a dokonce i Subaru prošlo kyberpunkem. Aby nebylo pozadu, Toyota odhalila FT-Se, elektrický sportovní vůz klínového tvaru, který by byl skvělým místem pro debut své simulované manuální převodovky.

I když to není vyloženě debut na autosalonu, Toyota také představila svůj koncept elektrického pickupu EPU, který vypadá zatraceně blízko výroby a nabízí úhledný průchod z postele do kabiny. Jeho luxusní sourozenec Lexus představil dvojici agresivně zvrásněných konceptů: LF-ZC, elektrický hatchback, který plánuje prodat v roce 2026, a LF-ZL, větší vlajkovou loď, o níž tvrdí, že bude mít dojezd 600 mil díky polovodičovému motoru. baterie v současné době ve vývoji.

Hluk nedělaly jen největší známé americké společnosti. Daihatsu mělo nejveselejší podívanou v celé show, se čtyřmi debuty včetně roadsteru Vision Copen a Osanpo, robustního kabrioletu, který popisuje jako „procházku a foukání příjemným vánkem“.

Mým osobním favoritem bylo Daihatsu meMo, elektrické městské auto, které lze přizpůsobit od rozvoru a panelů karoserie až po interiér. Namísto koleček má rolovací náramky, do kterých můžete zapojit 3D tištěné knedlíky, prasečí nosy a další rozmarné kousky. Je to kýčovité, jistě, ale také zahrnuje trh s náhradními díly a nebere se příliš vážně. Suzuki také stáhla zábaly z nového hatchbacku Swift a Mitsubishi odhalilo elektrickou dodávku typu kickass, která pravděpodobně předvede příští Delicu. Přehlídka od shora dolů bzučela vzrušením ze strany společností i účastníků.

Nebylo to všechno broskvové – japonské automobilky dlouho zaostávaly u elektromobilů a u show údajně zaměřené na mobilitu a dostupnost překvapivě chyběla transparentní diskuse o infrastruktuře nabíjení elektromobilů. Polovodičové baterie byly začleněny do konceptů Lexusu a Nissanu, ale jsou ještě pár let pryč – obě společnosti tvrdí, že je můžeme očekávat ve sériových vozech kolem roku 2028. Ale vibrace byly správné a auta také. To je víc, než dokázala říct jakákoliv autosalon od pandemie.

Když jsem vyrůstal, těšil jsem se na LA Auto Show celé měsíce. Můj táta a já jsme strávili hodiny hloubáním nad koncepčními displeji a sezením ve všem, co jsme mohli, protože automobilkám záleželo na tom, aby přinesli skvělé věci, aby je ukázali a řekli, a ne jen zaškrtávali políčko. Japonská výstava mobility 2023 znovu zachytila ​​ten vánoční a ranní pocit, že auta jsou zábavná a všechno je možné. Pokud chtějí automobilky prodávat lidem svou vizi, svou značku a auta, není to cílem?


Autorkou tohoto článku je: Redaktorka Karel Mašek
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com a freepik.com

Zdroj: caranddriver.com