GM bude dodavatelem motorů Formule 1 od roku 2028


General Motors v úterý ráno potvrdila, že se oficiálně zaregistrovala u Fédération Internationale de l’Automobile (FIA) jako výrobce motorů pro Formuli 1.

Konkrétně americká automobilka nastínila, že počínaje rokem 2028 to bude a pohonná jednotka výrobce. Podle současných předpisů FIA to znamená spalovací motor a doprovodné hybridní motory.

Tato zpráva přichází šest týdnů poté, co FIA schválila Vyjádření zájmu Andretti Formula Racing, což osvětlilo možný návrat dynastie Andretti na vrchol motoristického sportu. Jak jsme již řekli, Andretti a GM se v blízké budoucnosti přiblíží k roštu F1, ale stále je před námi dlouhá cesta. Obchodní konec F1 – Liberty Media a závodní týmy – daly jasně najevo, že nechtějí Andrettiho na obrázku, teď ani nikdy.

„GM je odhodláno spolupracovat s Andrettim na závodech ve F1,“ řekl Reuss 8. listopadu. „Spolupráce mezi Andretti-Cadillacem spojuje dvě jedinečné entity postavené pro závodění, obě s dlouhou tradicí úspěchu v motoristickém sportu po celém světě.“

Již dříve bylo oznámeno, že Andretti měl s Renaultem předběžnou smlouvu s dodavatelem motorů, i když se zdá, že se to v létě vypařilo. Prezident FIA Mohammed Ben Sulayem uvedl, že Andretti nezůstane prvních pár let v F1 bez dodavatele motoru, ale samozřejmě to předpokládá, že Andretti bude mít skutečně povoleno místo u stolu.

Americký tým doufá, že začne soutěžit v F1 do roku 2025 nebo 2026, což znamená, že bude muset zahájit své působení s jiným motorem než GM. Pokud by program GM probíhal podle plánu, Andretti by pak v roce 2028 přešel na pohonnou jednotku značky Cadillac.

 


Autorkou tohoto článku je: Redaktorka Karel Mašek
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com a freepik.com

Zdroj: caranddriver.com