Elektrická nabíječka Dodge bude mít 880+ HP v Top Trim: Source


Může to znít nezvykle, že velkou zprávou o dalším Dodge Charger je, že bude stále dodáván se spalovacím motorem, ale o autě toho moc nevíme, a to ani o jeho elektrickém pohonu. Dodge dříve dráždil pohon všech kol a velký výkon, ale díky stejnému zdroji, který nám poskytl informace o řadovém šestiválcovém motoru Hurricane, máme nyní jasné údaje o přesných číslech pro verzi BEV.

Stejně jako u zpráv se spalovacím motorem, které jsme o autě obdrželi, náš zdroj souhlasil s tím, že výměnou za anonymitu promluví o programu Charger nové generace. Sdíleli řadu podrobností potvrzujících jejich identitu a pozici. V tom, co nám řekli, je zahrnuto značné množství informací o elektrických hnacích ústrojích vozu – a ano, je jich několik.

Údajně budou tři úrovně Charger EV: dvě pracující na 400 voltů a třetí na 800 V. Alespoň jeden bude mít pravděpodobně jeden elektromotor pohánějící pouze zadní kola, zatímco ostatní budou pravděpodobně AWD. Základní model EV, který bude pravděpodobně dražší než normální vůz poháněný Hurricanem, má mít 300 kilowattů, tedy asi 402 koní. Dodge dříve uváděl hodnocení kolem 455 hp pro základní EV spolu s Charger Daytona SRT Concept, který debutoval na SEMA před rokem, ale to bylo možné získat pouhým krátkodobým zvýšením proudu do elektromotoru. Je pravděpodobné, že toto auto je pouze RWD.

Střední výbava je pravděpodobně verze tohoto vozu s pohonem všech kol, s předním motorem pro zvýšení výkonu až na 500 kW (670 k), podle zdroje. Také se říká, že funguje na 400V.

Výkonná 800V verze je však tím, co Dodge skutečně marketingově propagoval. Téměř nepochybně jde o pohon všech kol s udávaným výkonem 660 kW (885 k). Při 800 voltech bude potřeba hodně proudu, aby se ta energie dostala do země. Ostatní elektromobily, které vytlačují tolik šťávy z baterie, jsou obvykle třímotorové, jako Lucid Air Sapphire, Tesla Model S Plaid nebo Hummer EV. Uspořádání ve stylu Rivianu se čtyřmi motory je dokonce pravděpodobné, i když je to čirá spekulace.

Výkony pro EV lze snadno vyladit, takže nemůžeme říci, zda jsou tato čísla uzamčena pro výrobu nebo obecnější cíle, které budou dále upřesňovány. Ale pokud jsou nastaveny, základní verze vozu s plynovým pohonem může mít lepší poměr výkonu k hmotnosti než elektrický model nejnižší úrovně. Říká se, že standardní řadový šestiválec bude mít 420 koní. Model ICE s vyšší výbavou o výkonu 510 k by také mohl mít lepší výkon/hmotnost ve srovnání s modelem EV s výkonem 670 k. Šestiválcové modely pravděpodobně také nevyjdou z řady, ale s výhodou AWD by rozdíl mohl být nepatrný.

Pointa je, že výkon všech nových Chargerů bude pravděpodobně působivý a bude zde spousta možností, jako tomu bylo v případě odcházejících vozů. Mohu si jen začít představovat, s jakými výbavami a speciálními edicemi Dodge přichází, vzhledem k tomu, jak jsou konfigurovatelné jak elektrické, tak přeplňované hnací ústrojí. Připravte se na nápor výběru od Stellantis, pokud jde o svaly.


Autorkou tohoto článku je: Redaktorka Karel Mašek
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com a freepik.com

Zdroj: caranddriver.com