Dobrou noc, milý princi. Zasloužil sis lepší


Byl jsem téměř truchlivý, když jsem v pochmurném, deštěm nasáklém nedělním ránu popadl klíče. Obvykle mám rád jízdu brzy ráno. Je to klidné. Moje žena a děti ještě spí, venku je stále tma, nikdo není na cestě a jediný zvuk, který slyším, je hluk výfuku přes otevřená okna. Je to perfektní začátek každého rána. Ale ne to konkrétní nedělní ráno, protože jsem si uvědomil, že to bylo naposledy, co jsem kdy chtěl pořádně otestovat Audi TT.

Pro ty, kteří to neznají, Audi TT umírá. V roce 2024 konečně skončí slavný, bublinatě vyhlížející sportovní vůz značky se čtyřmi kruhy. Existuje možnost, že by se štítek mohl vrátit někam dolů, ale pokud bude oživen, téměř jistě se vrátí s elektromotory.

Proč musíš odejít, TT?

Proč dostává Audi TT sekeru? Zdá se, že jde o jednoduchý případ ořezávání tuku. TT se neprodávalo dobře a Audi spolu s celým koncernem Volkswagen právě elektrifikuje svou řadu. Vzhledem k tomu, že tolik peněz z vývoje Audi jde na baterie a elektrické technologie, málo prodávaný sportovní vůz jako TT už prostě nedává finanční smysl.

Abychom uvedli svá prodejní čísla na pravou míru, Audi letos v USA prodalo pouze 613 vozů TT. Prodalo se však také 2 424 E-Tron GT, více než trojnásobek oproti TT. Zde není těžké vidět myšlenkový pochod Audi.

Ale je těžké sledovat, jak TT běží. I když to nikdy nebylo dokonalé sportovní auto, TT je stále sportovní auto, které je na současném automobilovém trhu umírající. Audi není zdaleka jedinou značkou, která zabíjí svá sportovní auta a další nízko posazená, pomalu prodávaná vozidla. Říká se, že BMW po této generaci sekerou Z4, Ford zabil každé auto, které nebylo Mustangem, a dokonce i Chevy po tomto roce pohřbívá Camaro do mělkého hrobu. V jakém nemocném světě to žijeme, když auta jako Camaro a Audi TT umírají, ale každý druhý týden vypadne nové SUV? TT možná nebylo dokonalé v žádné ze svých tří generací, ale je to ten typ auta, který chceme mít.

„Kadeřnické auto“

Tak se jmenoval Ford Mustang první generace s relativně maličkým V6: „kadeřnický vůz“. Bylo to míněno jako popichování za to, že to nebyl skutečný muscle car jako jeho současníci v té době, a je to stigma, které pokračovalo v lpění na autech jako BMW Z3 a původní Audi TT za to, že nejsou „skutečnými“ sportovními vozy. Nejen, že je ten výraz hloupý (kadeřníci nejsou schopni řídit cool auta?), ale také je to špatně.

Původní Audi TT debutovalo v roce 1998 a okamžitě se stalo designovým hitem, protože to samozřejmě bylo – stačí se na to podívat. Jeho temperamentní design inspirovaný Bauhausem nevypadal na silnici jako nic jiného. Bylo to hladké, svalnaté, stylové a zároveň sportovní. Mělo to také skvělé jméno. „TT“ znamená „Tourist Trophy“, která pochází ze starých závodů Auto Union/NSU na Isle of Man. Ale význam toho jména není to, co ho dělalo skvělým, jen to znělo dobře a bylo to chytlavé. „Audi TT Quattro“ mělo při svém prvním uvedení na trh tak dobrý zvuk, že i já, uhrovitý nedospělý chlapec bez ponětí o autech, jsem znal Audi TT Quattro.

Jakkoli byl jeho původní design skvělý, poškodil TT mezi komunitou nadšenců. TT bylo měkké a vypadalo jako sviž. Nebylo to ostré jako sportovní vozy BMW, Ford, Honda a Chevy. Tyto měkčí vzhledy mu pomohly dát mu výše zmíněnou misogynní přezdívku, protože prostě nevypadal tak agresivně jako jeho konkurenti.

Její příčině nepomohl ani způsob jízdy. Původní Audi TT tehdy nebylo špatné řidičské auto a není ani nyní. Ve srovnání s vozy jako Porsche Boxster a BMW Z3 to ale rozhodně chybělo. Byl postaven na podvozku Volkswagen Group Mark IV (také podepřený Golf a Jetta) a jeho povaha založená na pohonu předních kol ho učinila méně žádoucím než ostatní sportovní vozy. A to je v pořádku. TT mělo své kouzlo a byla to skvělá směs zábavy, stylu a přilnavosti s pohonem všech kol.

V roce 2006 Audi navázalo na TT první generace ostřejším, sportovněji vyhlížejícím nástupcem. TT druhé generace nemělo kouzlo první generace, ale bylo agresivnější a přitom si zachovalo velkou část jednoduchosti svého předchůdce. Také se s ním lépe manipulovalo a bylo k dispozici s výkonnějšími možnostmi než dříve. Byl tu TTS a dokonce i ultra-žhavý TT RS. Poslední jmenovaný dokázal, že TT může být sportovním vozem, který konkuruje těm nejlepším v oboru.

U své třetí a současné generace poprvé představené v roce 2014 ztratilo TT velkou část svého vizuálního kouzla. Je to stále skvěle vypadající malé auto, ale postrádá svérázné lemy blatníků a bublinový design originálu. Co však postrádá na designu, TT třetí generace to vynahrazuje výkonem a výkonem. Aktuální Audi TT RS je absolutní raketa auta a jeho přeplňovaná řadová pětka dělá senzační zvuk. Pokud je TT RS stále považováno za kadeřnické auto, tak je to jeden nakopnutý kadeřník.

Stojí za smutek nebo dobré zbavování se?

Když jsem vycházel ze svých předních dveří, Tango Red 2023 Audi TTS prořízlo deštivou šeď a vykouzlilo mi úsměv přímo na tváři. Můj smutek rychle přerostl v dychtivost. Nejen, že budu mít možnost řídit téměř 300koňový sportovní vůz se stopou ne větší než většina bot, které nemají kam jít, ale chtěl jsem ho řídit v jeho ideálních podmínkách: v dešti.

Na trati nebo na klikaté silnici nemohlo Audi TT nikdy držet krok se svými soupeři, bez ohledu na model. Zaveďte do rovnice trochu deště a věci se najednou stanou úplně jinak. Přilnavost Audi Quattro s pohonem všech kol (vím, TT používá systém Haldex AWD, takže to není pravda Quattro) je houževnatý v dešti a dokazuje, proč ho tolik zákazníků miluje. Porsche 718 Boxster a Cayman jsou vyloženě zábavnější, ale TTS jim na mokru ujde.

S výkonem 288 koní a točivým momentem 280 lb-ft z 2,0litrového přeplňovaného čtyřválce TTS jsem usoudil, že by mohlo být zábavné vypnout jeho kontrolu trakce a hrát si v dešti. Co jsem nečekal, bylo, že TTS sevře gumovými drápy do silnice jako splašený lev i bez svých elektronických ochranných sítí. I když čistá přilnavost není tradičním prostředkem k zábavě, je tu něco velmi uklidňujícího na tom, že dokážete s vozem řídit tvrdě za méně než ideálních podmínek a víte, že vás nepustí. Bezpečnost a sebevědomí jsou kompromisy za nedostatek tradičního nadšení pro sportovní vozy.

To však neznamená, že řízení TTS není zábavné. Je to pecka. Jeho řízení je ostré jako břitva s okamžitou odezvou přední části na sebemenší zásahy řízení. Stejně jako u většiny vozů Audi se při prudkém tlačení projevuje mírná nedotáčivost, ale snadno se ovládá a nikdy to nebude frustrující.

Má také správnou velikost. Příliš mnoho moderních aut je tak velkých a těžkých, že je děsivé tlačit na veřejných komunikacích. Ale TTS je malinké a máte pocit, jako byste zpoza volantu pilotovali brouka, který se dokáže vtěsnat do těch nejmenších mezer v provozu. Možná to není tak ostré jako Porsche, ale krájet s ní klikatou cestu je docela zábavné.

Poloha řidiče je také téměř dokonalá. Sedíte pěkně a nízko, je skvělý výhled dopředu a interiér – panečku, interiér. Audi patří mezi nejlepší výrobce kabin v oboru po celá desetiletí a třetí generace TT je tam s tím nejlepším. Stejně jako dítě R8 nemá TT žádnou centrální obrazovku infotainmentu, která by zakrývala výhled přes palubní desku nebo rozptylovala pozornost řidiče. Místo toho jsou všechny potřebné informace o navigaci nebo médiích zabudovány do obrazovky přístroje Audi „Virtual Cockpit“. Je pravda, že mít všechny digitální ovládací prvky vozu zabudované na jedné obrazovce, kterou ovládáte pouze dvěma tlačítky a rolovacím kolečkem na volantu, je zpočátku trochu ohromující, ale není těžké se to naučit.

Namísto tradiční obrazovky infotainmentu na palubní desce jsou jen tři ventilační otvory, jejichž lesk by měl kopírovat každý výrobce automobilů. Ovládání klimatizace je zabudováno ve středu ventilačních otvorů na malých obrazovkách a je to nejjednodušší a nejintuitivnější způsob ovládání klimatu moderního auta, jaký jsem kdy viděl. Zkombinujte to s jeho vynikající konstrukcí a kvalitou materiálu a TT si zaslouží zůstat jen kvůli svému interiéru.

Zaslouží si to lepší než tohle

Po ranní jízdě jsem se vrátil smutný a šťastný. Smutné, protože jsem věděl, že je to moje poslední recenze TT. Možná budu v budoucnu řídit variantu TT – sakra, možná ji i vlastnit – ale to byla poslední příležitost, kdy jsem měl možnost vidět, jaké to je řídit novou. Měl jsem však také radost, protože jsem měl to štěstí, že jsem dostal příležitost.

TT je speciální vůz pro Audi, což znamená, že je to speciální vůz pro průmysl. V celkovém měřítku jsou dvě a půl desetiletí Audi TT pouhým skokem. Svůj čas si však dal počítat, protože je to auto, které téměř každý zná jménem. Jinými slovy, mělo to trvalý dopad. Doufám, že ho Audi nakonec vrátí jako elektrické sportovní auto, jednoduše proto, že si typový štítek nezaslouží zemřít. Ale pokud ne, jsem rád, že jsem to dobře poznal, když to tu bylo.

Říkejte tomu kadeřnické auto, říkejte tomu Golf v přepychovém obleku, říkejte tomu, jak chcete, ale nic z toho není fér a všechno jsou to nesmysly na krk od internetových trollů, kteří žádný neřídili. Je TT perfektní? Ne, ale je to zatraceně dobré auto a jsem rád, že existuje už přes dvě desetiletí. Takže sbohem, TT. Budeš mi chybět. A doufám, že nejsem sám.

  Specifikace Audi TTS 2023
Základní cena (podle testování) 62 995 $ (65 790 $)
Pohonné ústrojí 2,0litrový přeplňovaný čtyřválec | 7stupňová automatická | pohon všech kol
Koňská síla 288
Točivý moment 280 lb-ft
Pohotovostní hmotnost 3.130 liber
0-60 mph 4,5 sekundy
Nejvyšší rychlost 155 mph
Počet míst k sezení 2
Objem nákladu 10,8 kubických stop
Úspora paliva EPA 23 mpg město | 31 dálnice | 26 dohromady
Rychlé převzetí Audi TTS možná není dokonalé, ale pořád je to skvělé sportovní auto, které si zaslouží zůstat. Bude mi smutno, až to půjde.
Skóre 9/10

Autorkou tohoto článku je: Redaktorka Karel Mašek
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com a freepik.com

Zdroj: caranddriver.com