Co se stane, když dáte naftu do auta na plyn?


Každých pár měsíců se na Facebooku objeví příspěvek, když mu někdo napustí do auta „zelený plyn“. Je to takový pokračující vtip používaný k napadání lidí, kteří nejsou o nic moudřejší ohledně rozdílů mezi benzínem a naftou. Každý, kdo zná auta, ví, že nafta pochází ze zelené trysky a benzín z černé. Že jo? Tedy ne vždy.

To, že je běžné, že zelená rukojeť označuje hadici nafty, neznamená, že je to pravidlem. Dělají se chyby a každý den se do osobních a nákladních automobilů dostává nesprávné palivo.

Nafta a benzín mají nyní mnoho podobností. Oba jsou kapalné, oba se používají pro spalovací motory a jsou to dva nejběžnější druhy paliv používaných na silnici. A v situacích, kdy vás bezpečnostní systémy nemusí zachránit, je snadné vidět, jak si je někdo mohl splést.

Co se však stane, když omylem nalijete naftu do benzínového auta? Opravdu stojí za to se rozplývat? Co když dáte benzín do dieselového vozidla? V konečném důsledku mohou být výsledky katastrofální. Ale než někoho osočovat a vysmívat se mu za to, že si to spletl, je nejlepší lidi vychovávat, aby věděli, jak se z této situace dostat.

Co se stane, když dáte naftu do auta na plyn?

Odpočinout si. Motor nevybuchne. Nepřetržitým spuštěním mixu může dojít k poškození, ale není pravděpodobné, že bude fatální, pokud bude spuštěn pouze krátkou dobu.

Jakkoli jsou si benzín a nafta podobné, existují mezi nimi některé klíčové rozdíly. Benzín je mnohem těkavější palivo, které hoří rychleji, zatímco nafta je husté, pomalu hořící palivo podobné oleji. Rozdíly mezi palivy lze vidět v tom, jak je spalují motory navržené pro provoz na obou.

Benzínové i vznětové motory se spoléhají na spalování, které vytváří energii potřebnou k pohonu pístu směrem dolů během spalovacího cyklu. Benzínové motory využívají ke spalování paliva kombinaci komprese a zapalování zajišťované zapalovacími svíčkami. Vznětové motory se spoléhají výhradně na kompresi, se žhavicími svíčkami a dalšími zařízeními pomáhajícími při studených startech. To znamená, že tyto motory musí toto palivo stlačit extrémně těsně, aby vytvořily takové podmínky, které jsou potřebné pro zhasnutí paliva. Kompresní poměry u dieselových motorů jsou kvůli tomu šíleně vysoké.

Je za tím spousta vědy, ale zásadní je, že nafta se spaluje mnohem hůř než benzín. Na druhé straně směs těchto dvou nebude v plynovém motoru hořet příliš dobře – a nemusí hořet vůbec. Je také pravděpodobné, že nafta ucpe palivový filtr a vstřikovače, protože je hustší než benzín.

Co se stane, když natankujete benzín do dieselového vozidla?

Náhodně dát naftu do auta na plyn je nepochybně utrpení, ale natankovat benzínem poháněné vozidlo může být mnohem horší.

Dieselový motor je vysoce závislý na palivu jako na oleji. Zodpovídá nejen za spalování, ale také maže palivové čerpadlo a vstřikovače. Benzín, který je mnohem řidší kapalinou, vytváří nadměrné tření a urychluje opotřebení těchto součástí. Zvýšené opotřebení vede k protékání kovových hoblin systémem a ty budou na válečné stezce a poškodí vše, čeho se dotknou na cestě k válcům.

Vyšší rychlost hoření benzínu vytváří ještě větší problémy. Benzínové motory sice spoléhají na zapalovací svíčky, ale to neznamená, že vysoké komprese dieselových motorů to nezapálí. Je to vlastně úplně naopak.

V benzínových motorech může dojít k předdetonaci, když je pro příliš vysoký kompresní poměr použito příliš nízké oktanové číslo. Tlak a teplo vytvořené vysokou kompresí způsobí, že palivo vzplane dříve, než píst dosáhne horní úvrati. Totéž se stane u dieselového motoru a výsledky mohou být katastrofální. Bohužel se to všechno může stát také poměrně rychle, což znamená, že provoz motoru po jakoukoli dobu může být nebezpečný.

Co dělat, když do auta natankujete nesprávné palivo

První věc, kterou musíte udělat, je odolat nutkání začít toho zlého chlapce. V ideálním případě zachytíte problém ještě předtím, než s ním zkusíte řídit, a vše, co budete muset udělat, je vyprázdnit nádrž a zapomenout, že se to kdy stalo.

Pokud jste dohnali palivo až k motoru, budete také muset propláchnout palivový systém. V případě benzinového auta s naftou budete možná muset také vyměnit palivový filtr, vyčistit vstřikovače a vyměnit zapalovací svíčky.

Dieselová auta s plynem opět představují zcela nový seznam problémů. Budete muset vše projít a zkontrolovat, zda není poškozeno. Pokud benzín protekl čerpadlem, je skutečně možné, že se kovové hobliny dostaly do celého systému a budete muset vyměnit celou věc, abyste zabránili poškození motoru.

Často kladené otázky o naftě do auta na plyn

Otázka: Kolik nafty zničí plynový motor?

A: Je těžké změřit, kolik nafty by mohlo poškodit váš motor. I když trochu pravděpodobně nezpůsobí žádné skutečné škody, není to nic, s čím by se dalo hazardovat. Měli byste přijmout opatření k odstranění jakéhokoli množství paliva ze systému, do kterého nepatří.

Otázka: Kolik stojí propláchnutí palivového systému?

A: Opravdu záleží na vozidle, se kterým pracujete. Ceny se pohybují od 20 do několika set dolarů. Pokud budete mít ty správné nástroje a budete dostatečně důvtipní, možná budete schopni ušetřit hodně tím, že si práci uděláte sami.

Otázka: Funguje Diesel jako Octane Booster?

A: Ne. Nafta nepůsobí jako oktanový zesilovač, pokud ji náhodou přidáte do benzínu. Hodnoty, které vidíte u motorové nafty, ve skutečnosti nejsou oktanové číslo. Je to cetanové číslo, což je něco úplně jiného.


Autorkou tohoto článku je: Redaktorka Karel Mašek
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com a freepik.com

Zdroj: caranddriver.com